Licensed to Bob Jones High School     Hy-Tek's Meet Manager 10/18/2010 11:01 PM
           2010 BJ Patriot Fall Festival  Invitational - 10/18/2010            
                 Bob Jones High School Swimming & Diving Team                  
                                    Results                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                        1:52.14    1:59.35        
     1) Austriaco, Kristine 12          2) Reagan, Madeleine 8            
     3) Berry, Teresa 10                4) Hoop, Sarah 11                 
                  30.46     1:05.26 (34.80)     1:33.46 (28.20)     1:59.35 (25.89)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'               1:55.82    1:59.57        
     1) Sabio, Jasmine 12               2) Toth, Katie                    
     3) Busk, Hannah 11                 4) Luther, Michelle 09            
                  31.39     1:05.01 (33.62)     1:31.92 (26.91)     1:59.57 (27.65)
  3 Hartselle High School  'A'                        2:05.00    2:04.59        
     1) Williams, Alexandra 8           2) Pittman, Tiffany 9             
     3) Bruner, Jordan 11               4) Horton, Jess 11                
                  33.09     1:07.96 (34.87)     1:37.49 (29.53)     2:04.59 (27.10)
  4 Cullman High School  'A'                          2:07.01    2:05.74        
     1) Williams, Hanna 11              2) Pilcher, Michelle 11           
     3) Williams, Evan 11               4) Donaldson, Hannah 12           
                  32.49     1:06.60 (34.11)     1:38.01 (31.41)     2:05.74 (27.73)
  5 Bob Jones High School  'B'                             NT   x2:06.73        
     1) Wan, Clara 9                    2) Fogg, Anna 11                  
     3) O'Malley, Meredith 10           4) Wieczocek, Allie 9             
                  31.61     1:07.10 (35.49)     1:37.72 (30.62)     2:06.73 (29.01)
  6 Florence High School  'A'                         1:59.80    2:08.63        
     1) Moriarty, Alexis                2) Kassels, Alex                  
     3) Waddell, Molly                  4) Davison, Carrie Ann            
                  33.01     1:08.35 (35.34)     1:39.56 (31.21)     2:08.63 (29.07)
  7 Bob Jones High School  'C'                             NT   x2:11.91        
     1) Maddox, Logan 8                 2) Kokes, Kelsey 11               
     3) Messer, Tatiana 8               4) Rogers, Kaitlyn 10             
                  34.37     1:08.99 (34.62)     1:41.16 (32.17)     2:11.91 (30.75)
  8 Randolph School  'A'                              2:13.51    2:16.35        
     3) Lioce, Bonnie 7                 4) Martinson, Sarah Abbott 8      
                  35.21     1:16.20 (40.99)     1:47.76 (31.56)     2:16.35 (28.59)
  9 Grissom High School Tiger Swim  'B'               2:00.77   x2:17.77        
     1) Alford, Melissa 11              2) Woody, Marley 11               
     3) Seagrave-Jarrell, Meghan 12     4) Engle, Annie 10                
                  37.09     1:14.22 (37.13)     1:51.58 (37.36)     2:17.77 (26.19)
 10 Sparkman High School-SE  'A'                      2:16.62    2:18.97        
     1) Zitting, Cara FR                2) Zitting, Leah JR               
     3) Keylor, Sierra                  4) Byrd, Rachel FR                
                  35.39     1:10.34 (34.95)     1:47.07 (36.73)     2:18.97 (31.90)
 11 Cullman High School  'B'                          2:24.87   x2:21.09        
     1) Kane, Nikki 8                   2) Hillis, Christyl 8             
     3) Donaldson, Stephanie 12         4) Evans, Laura 12                
                  38.74     1:17.54 (38.80)     1:51.89 (34.35)     2:21.09 (29.20)
 12 Grissom High School Tiger Swim  'E'                    NT   x2:30.78        
     1) Watson, Katie                   2) Cobb, Kristen 09               
     3) Mayer, Brennan                  4) Williams, Holly 12             
                  39.13     1:22.13 (43.00)     1:56.35 (34.22)     2:30.78 (34.43)
 13 Grissom High School Tiger Swim  'C'                    NT   x2:35.00        
     1) Byrd, Sara                      2) Butler, Rachel 11              
     3) Phelps, Paige 09                4) Johnson, Lauren 12             
                  37.33     1:19.17 (41.84)     2:00.16 (40.99)     2:35.00 (34.84)
 14 Sparkman High School-SE  'B'                      2:33.97   x3:06.84        
     1) Haynes, Brianna JR              2) Seiter, Kelsey FR              
     3) Harruff, Keirshayla FR          4) Kroeger, Rita                  
                  48.46     1:39.52 (51.06)     2:24.18 (44.66)     3:06.84 (42.66)
 -- Grissom High School Tiger Swim  'D'                    NT         DQ        
     1) Manush, Emily                   2) Carriger, Catie                
     3) Bouska, Emma                    4) Harris, Kelsey 12              
                  53.37     1:37.58 (44.21)     2:19.01 (41.43)          DQ (35.41)
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                        1:38.46    1:44.07        
     1) Deaton, Phil 12                 2) Day, Szymmy 10                 
     3) Johnson, Charlie 12             4) Knapp, Sam 12                  
                  25.48       55.10 (29.62)     1:20.38 (25.28)     1:44.07 (23.69)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'               1:45.46    1:48.80        
     1) Coyle, Austin 10                2) Hollihan, Brad 11              
     3) Taylor, Tehuti 12               4) Lawrence, Jackson 10           
                  31.63     1:00.61 (28.98)     1:24.53 (23.92)     1:48.80 (24.27)
  3 Bob Jones High School  'B'                             NT   x1:56.59        
     1) You, Wayne 12                   2) Wang, Martin 10                
     3) Harting, Zach 8                 4) Wetzel, Peter 12               
                  28.99       59.40 (30.41)     1:28.85 (29.45)     1:56.59 (27.74)
  4 Florence High School  'A'                         2:05.84    2:06.62        
     1) Kassels, Matthew                2) Waddell, Carter                
     3) Gilley, J.T.                    4) Wallace, Sims                  
                  30.32     1:13.14 (42.82)     1:41.96 (28.82)     2:06.62 (24.66)
  5 Bob Jones High School  'C'                             NT   x2:06.80        
     1) Burrows, Chris 8                2) Gunner, Chris 8                
     3) Santiago, Derek 8               4) Lee, David 10                  
                  30.68     1:09.55 (38.87)     1:40.01 (30.46)     2:06.80 (26.79)
  6 Grissom High School Tiger Swim  'B'                    NT   x2:07.00        
     1) Taylor, Tchaasu 11              2) Hicks, Elijah 12               
     3) Keller, Collin 11               4) Butler, David 08               
                  38.05     1:15.30 (37.25)     1:40.75 (25.45)     2:07.00 (26.25)
  7 Sparkman High School-SE  'A'                      2:07.15    2:07.85        
     1) Daniel, Jeffery JR              2) Mayes, Matthew                 
     3) Daniel, Walter                  4) McReynolds, Conner JR          
                  27.59     1:04.68 (37.09)     1:41.31 (36.63)     2:07.85 (26.54)
  8 Cullman High School  'A'                          2:02.35    2:09.28        
     1) Murphree, Matthew 12            2) Price, Noah 9                  
     3) McAlpin, Christopher 10         4) Kane, Cody 10                  
                  31.17     1:12.57 (41.40)     1:41.76 (29.19)     2:09.28 (27.52)
  9 Hartselle High School  'A'                        2:19.19    2:27.57        
     1) Fanning, Trey                   2) Roark, Nathan                  
     3) Holloway, Alec                  4) Powell, Michael                
                  39.55     1:24.21 (44.66)     1:58.70 (34.49)     2:27.57 (28.87)
 10 Florence High School  'B'                              NT   x2:40.33        
     1) Cates, Adam                     2) Broadway, Kevin                
     3) Erbe, Miles                     4) Rogers, Griffin                
                  41.33     1:32.95 (51.62)     2:06.33 (33.38)     2:40.33 (34.00)
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:14.59  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara           11 Grissom              2:08.66    2:07.87 SQT    
                  30.19     1:01.86 (31.67)     1:34.10 (32.24)     2:07.87 (33.77)
  2 Pilcher, Michelle         11 CHS                  2:09.12    2:09.99 SQT    
                  29.40     1:01.72 (32.32)     1:35.88 (34.16)     2:09.99 (34.11)
  3 Rodes, Nicole             11 Bob Jones            2:09.70    2:10.01 SQT    
                  31.14     1:04.42 (33.28)     1:37.50 (33.08)     2:10.01 (32.51)
  4 Kokes, Kelsey             11 Bob Jones            2:10.50    2:12.72 SQT    
                  30.88     1:04.14 (33.26)     1:38.38 (34.24)     2:12.72 (34.34)
  5 Davis, Carissa            11 Bob Jones            2:09.50   x2:13.68 SQT    
                  30.72     1:04.54 (33.82)     1:39.60 (35.06)     2:13.68 (34.08)
  6 O'Malley, Meredith        10 Bob Jones            2:12.80   x2:14.05 SQT    
                  31.25     1:04.92 (33.67)     1:39.39 (34.47)     2:14.05 (34.66)
  7 Symmes, Priscilla         09 Grissom              2:16.61    2:15.56        
                  30.57     1:05.31 (34.74)     1:41.24 (35.93)     2:15.56 (34.32)
  8 O'Malley, Meghan          12 Bob Jones            2:15.40   x2:18.02        
                  31.88     1:06.59 (34.71)     1:42.52 (35.93)     2:18.02 (35.50)
  9 Evans, Laura              12 CHS                  2:22.17    2:24.27        
                  32.44     1:09.95 (37.51)     1:48.51 (38.56)     2:24.27 (35.76)
 10 Freeman, Clara            08 Grissom              2:23.17   x2:24.97        
                  33.00     1:10.13 (37.13)     1:48.47 (38.34)     2:24.97 (36.50)
 11 Geiss, Katelyn               Florence             2:13.60    2:25.89        
                  33.43     1:10.06 (36.63)     1:47.64 (37.58)     2:25.89 (38.25)
 12 Rogers, Hunter            11 Bob Jones            2:16.20   x2:30.33        
                  33.34     1:11.90 (38.56)     1:51.86 (39.96)     2:30.33 (38.47)
 13 Bailey, Alex               9 McHs Tigers          2:46.32    2:38.58        
                  35.63     1:15.97 (40.34)     1:58.47 (42.50)     2:38.58 (40.11)
 14 Byrd, Rachel              FR Sparkman-SE          2:56.10    2:38.69        
                  35.36     1:15.43 (40.07)     1:57.93 (42.50)     2:38.69 (40.76)
 15 Haynes, Brianna           JR Sparkman-SE          2:51.89    2:56.46        
                  38.77     1:23.63 (44.86)     2:10.94 (47.31)     2:56.46 (45.52)
 16 McGhee, Mary              FR Sparkman-SE               NT   x3:26.61        
                  42.28     1:33.28 (51.00)   3:26.61 (1:53.33)                    
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:05.49  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deaton, Phil              12 Bob Jones            1:49.00    1:51.18 SQT    
                  25.79       54.26 (28.47)     1:22.98 (28.72)     1:51.18 (28.20)
  2 Johnson, Charlie          12 Bob Jones            1:58.80    1:55.78 SQT    
                  25.73       55.25 (29.52)     1:25.97 (30.72)     1:55.78 (29.81)
  3 Kassels, Matthew             Florence             1:58.70    1:58.69 SQT    
                  26.62       55.91 (29.29)     1:27.38 (31.47)     1:58.69 (31.31)
  4 Sander, Derek              7 Bob Jones            2:06.80   x2:02.35 SQT    
                  28.63       59.84 (31.21)     1:31.85 (32.01)     2:02.35 (30.50)
  5 You, Wayne                12 Bob Jones            2:01.10   x2:02.82 SQT    
                  26.94       57.77 (30.83)     1:30.48 (32.71)     2:02.82 (32.34)
  6 Daniel, Jeffery           JR Sparkman-SE          2:00.89    2:03.55 SQT    
                  26.81       56.67 (29.86)     1:29.90 (33.23)     2:03.55 (33.65)
  7 Ashcraft, John            12 Grissom              2:08.73    2:05.52        
                  27.85       59.81 (31.96)     1:33.01 (33.20)     2:05.52 (32.51)
  8 Ontiveros, Michael        12 Bob Jones            2:05.50   x2:05.96        
                  28.16     1:00.05 (31.89)     1:33.20 (33.15)     2:05.96 (32.76)
  9 Graves, Jackson              JPII                      NT    2:06.40        
                  27.50       59.57 (32.07)     1:33.44 (33.87)     2:06.40 (32.96)
 10 Murphree, Matthew         12 CHS                  2:12.30    2:08.30        
                  28.59     1:00.81 (32.22)     1:34.36 (33.55)     2:08.30 (33.94)
 11 Counter, Matt             11 Athens               2:10.30    2:08.87        
                  28.82     1:01.18 (32.36)     1:35.46 (34.28)     2:08.87 (33.41)
 12 Abbett, Jacob                Panthers                  NT    2:20.76        
                  29.17     1:03.44 (34.27)     1:41.50 (38.06)     2:20.76 (39.26)
 13 Rodes, Nathan              8 Bob Jones            2:19.50   x2:24.49        
                  32.59     1:09.35 (36.76)     1:47.93 (38.58)     2:24.49 (36.56)
 14 Key, Bent                  9 Athens               2:30.68    2:25.38        
                  31.81     1:07.52 (35.71)     1:45.88 (38.36)     2:25.38 (39.50)
 15 Prasher, Karl             10 Grissom              2:12.07    2:28.23        
                                1:03.46 ( )   2:12.63 (1:09.17)     2:28.23 (15.60)
 16 Smith, Dylan               9 McHs Tigers          2:55.56    2:48.74        
                  37.85     1:20.96 (43.11)   2:48.74 (1:27.78)                    
 17 McReynolds, Conner        JR Sparkman-SE               NT    2:53.30        
                  37.97     1:22.57 (44.60)     2:09.91 (47.34)     2:53.30 (43.39)
 18 Connor, Taylor            FR Sparkman-SE               NT   x2:55.33        
                  36.93     1:21.43 (44.50)     2:07.62 (46.19)     2:55.33 (47.71)
 
Event 7  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:32.99  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busk, Hannah              11 Grissom              2:17.11    2:15.00 SQT    
                  28.17     1:02.51 (34.34)     1:42.90 (40.39)     2:15.00 (32.10)
  2 Kassels, Alex                Florence             2:26.38    2:28.29 SQT    
                  30.93     1:09.48 (38.55)     1:51.70 (42.22)     2:28.29 (36.59)
  3 Fogg, Anna                11 Bob Jones            2:31.00    2:31.03 SQT    
                  33.68     1:12.72 (39.04)     1:56.62 (43.90)     2:31.03 (34.41)
  4 Rhoads, Caitlin              Florence             2:27.88    2:32.78 SQT    
                  31.14     1:12.44 (41.30)     1:58.83 (46.39)     2:32.78 (33.95)
  5 Aaron, Megan              10 Bob Jones            2:40.00    2:34.78        
                  32.00     1:12.00 (40.00)     1:58.49 (46.49)     2:34.78 (36.29)
  6 Gilbert, Emerald           8 Bob Jones            2:42.00   x2:36.65        
                  33.02     1:11.95 (38.93)     2:01.57 (49.62)     2:36.65 (35.08)
  7 Zitting, Leah             JR Sparkman-SE               NT    2:41.27        
                  36.77     1:21.21 (44.44)     2:03.74 (42.53)     2:41.27 (37.53)
  8 Bruner, Jordan            11 Hartselle            2:36.09    2:41.97        
                  31.53     1:12.49 (40.96)     2:04.24 (51.75)     2:41.97 (37.73)
  9 Stone, Jordan             11 Grissom              2:51.77    2:43.25        
                  35.68     1:18.39 (42.71)     2:04.78 (46.39)     2:43.25 (38.47)
 10 Lozier, Rachel             9 McHs Tigers          3:06.16    2:55.94        
                  36.33     1:20.24 (43.91)     2:14.38 (54.14)     2:55.94 (41.56)
 
Event 8  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:21.99  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalizak, Tyler               JPII                      NT    1:58.46 SQT    
                  24.84       55.34 (30.50)     1:29.06 (33.72)     1:58.46 (29.40)
  2 Russell, Derek            10 RAND                 2:02.04    2:05.07 SQT    
                  27.03       58.95 (31.92)     1:35.51 (36.56)     2:05.07 (29.56)
  3 Fellows, Kent             11 Bob Jones            2:08.40    2:05.81 SQT    
                  26.05       59.50 (33.45)     1:37.46 (37.96)     2:05.81 (28.35)
  4 Hollihan, Brad            11 Grissom              2:15.08    2:12.18 SQT    
                  28.19     1:02.94 (34.75)     1:41.42 (38.48)     2:12.18 (30.76)
  5 Wetzel, Peter             12 Bob Jones            2:19.80    2:18.81 SQT    
                  29.14     1:04.03 (34.89)     1:45.07 (41.04)     2:18.81 (33.74)
  6 Santiago, Derek            8 Bob Jones            2:28.60   x2:26.52        
                  30.99     1:08.62 (37.63)     1:53.32 (44.70)     2:26.52 (33.20)
  7 Bunyan, Collin            12 Grissom              2:33.68    2:40.16        
                  31.76     1:12.40 (40.64)     1:59.83 (47.43)     2:40.16 (40.33)
  8 Mayes, Matthew               Sparkman-SE          3:05.63    2:51.29        
                  36.32     1:17.99 (41.67)     2:07.29 (49.30)     2:51.29 (44.00)
  9 Tomblin, Camren           SO Sparkman-SE               NT    2:53.41        
                  34.10     1:19.24 (45.14)     2:10.65 (51.41)     2:53.41 (42.76)
 10 Roark, Nathan                Hartselle                 NT    3:20.26        
                  38.90   2:28.65 (1:49.75)     3:20.26 (51.61)                    
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabio, Jasmine            12 Grissom                25.82      26.33 SQT    
  2 Hoop, Sarah               11 Bob Jones              26.10      26.47 SQT    
  3 Berry, Teresa             10 Bob Jones              26.30      26.61 SQT    
  4 Davison, Carrie Ann          Florence               26.18      27.60 SQT    
  5 Martinson, Sarah Abbott    8 RAND                   27.03      27.64 SQT    
  6 Toth, Katie                  Grissom                26.07      27.67 SQT    
  7 Horton, Jess              11 Hartselle              27.60      27.69 SQT    
  8 Roark, Sarah              12 Hartselle              28.32      28.22        
  9 Donaldson, Hannah         12 CHS                    27.33      28.39        
 10 Lioce, Bonnie              7 RAND                   29.45      28.40        
 11 Woody, Marley             11 Grissom                28.07     x28.61        
 12 Luther, Michelle          09 Grissom                27.90     x28.64        
 13 Cooper, Kelly                Panthers               28.25      28.67        
 14 Austriaco, Kristine       12 Bob Jones              28.10     x28.73        
 15 Jerman, Alicia               JPII                      NT      28.74        
 16 Reagan, Madeleine          8 Bob Jones              28.30     x28.78        
 17 Williams, Alexandra        8 Hartselle              27.90     x28.87        
 18 Katta, Meghna              9 RAND                   28.44     x28.93        
 19 Williams, Hanna           11 CHS                    28.32      28.97        
 20 Easterling, Caroline         Panthers               28.26      29.08        
 21 Gregg, Catalina           11 Grissom                28.65     x29.17        
 22 Williams, Evan            11 CHS                    28.78     x29.44        
 23 Wieczocek, Allie           9 Bob Jones              29.70     x29.50        
 24 Conners, Amelia           11 RAND                   28.54     x29.56        
 25 Seagrave-Jarrell, Meghan  12 Grissom                28.71     x30.04        
 26 Chilton, Hutson           12 RAND                   30.88     x30.23        
 27 Mayer, Brennan               Grissom                31.96     x30.52        
 28 Burkhardt, Sophia         12 JPII                      NT      30.55        
 29 Byers, Hannah              8 RAND                   30.16     x30.68        
 30 Ware, Taylor                 Panthers               32.91     x31.04        
 31 Rodgers, Megan            10 Hartselle              32.23     x31.15        
 32 Donaldson, Stephanie      12 CHS                    29.75     x31.19        
 33 Lian, Annie                8 Bob Jones              30.90     x31.33        
 34 Burkhardt, Francesca      11 RAND                   30.94     x31.37        
 35 Payne, Lauren             10 Bob Jones              31.50     x31.51        
 36 Byrd, Sara                   Grissom                32.37     x31.74        
 37 Engle, Annie              10 Grissom                30.51     x32.02        
 38 Bailey, Alex               9 McHs Tigers            33.14      32.09        
 39 Crawford, Rachel          12 Guntersville           31.74      32.28        
 40 Cobb, Kristen             09 Grissom                34.91     x32.38        
 41 Rogers, Kaitlyn           10 Bob Jones              31.20     x32.44        
 42 Filiatrault, Mary          8 Hartselle              34.58     x32.68        
 43 Wright, Jessi              8 Bob Jones              31.60     x33.20        
 44 Roberts, Megan             8 RAND                35:00.00     x33.22        
 45 Ramachandran, Nina        12 RAND                   32.53     x33.54        
 46 Mayfield, Molly            8 Hartselle              35.35     x33.82        
 47 Butler, Rachel            11 Grissom                33.32     x34.04        
 48 Kane, Nikki                8 CHS                    33.22     x34.15        
 49 Johnson, Lauren           12 Grissom                32.08     x34.28        
 50 Watson, Katie                Grissom                   NT     x34.46        
 51 Bouska, Emma                 Grissom                35.81     x34.56        
 52 Williams, Holly           12 Grissom                33.27     x34.70        
 52 Harris, Kelsey            12 Grissom                35.73     x34.70        
 54 Carriger, Catie              Grissom                35.27     x34.96        
 55 Chilton, Rose             10 RAND                   35.14     x34.99        
 56 Klinger, Ellen            12 CHS                    34.49     x35.00        
 57 Phelps, Paige             09 Grissom                34.35     x35.05        
 58 Karne, Latha               8 RAND                   34.65     x35.39        
 59 Seiter, Kelsey            FR Sparkman-SE            35.15      35.75        
 60 Lowe, Jessica             10 CHS                    33.98     x36.20        
 61 Adams, Bailey             10 Hartselle              37.28     x36.94        
 62 Ward, Erin                   Grissom                40.70     x37.15        
 63 Rappaport, Brooke         12 Guntersville           41.03      37.41        
 64 Oanca, Christina           9 CHS                    41.15     x42.66        
 65 Roberts, Erin                Sparkman-SE            40.81      42.75        
 66 Sodan, Sierra                Sparkman-SE            39.87     x45.16        
 67 Auffenorde, Isabella       7 RAND                   47.99     x47.23        
 68 Thurman, Sierra           SO Sparkman-SE            44.41     x50.75        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Taylor, Tehuti            12 Grissom                22.14      21.83 SQT    
  2 Taylor, Tchaasu           11 Grissom                   NT      23.69 SQT    
  3 Knapp, Sam                12 Bob Jones              23.20      24.09 SQT    
  4 Glasscock, Bennett         9 Saint Bernard          23.49      24.34 SQT    
  5 Baker, Alex               12 Guntersville           25.27      25.31        
  6 Wallace, Sims                Florence               24.27      25.38        
  7 Deaton, Mitch             11 Bob Jones              26.20      25.51        
  8 Petroff, Ryan                Panthers               26.24      25.64        
  9 Graves, Jackson              JPII                      NT      25.76        
 10 Dombrowsky, Nicholas         Panthers               25.29      25.77        
 11 Moriarty, Sean               Saint Bernard          26.00      26.20        
 12 Gehrdes, Chuck               Grissom                   NT     x26.22        
 13 Coyle, Austin             10 Grissom                26.04     x26.31        
 14 Strankman, Stone             Panthers               26.71     x26.32        
 15 Butler, David             08 Grissom                27.16     x26.91        
 16 Kane, Cody                10 CHS                    26.84      26.92        
 17 Holloway, Alec               Hartselle              28.18      27.02        
 18 McAlpin, Christopher      10 CHS                    27.15      27.21        
 19 Gilley, J.T.                 Florence               27.46      27.83        
 20 Keller, Collin            11 Grissom                28.74     x28.16        
 21 Erbe, Miles                  Florence               27.93     x28.63        
 22 Hicks, Elijah             12 Grissom                28.83     x29.08        
 23 Norris, Kyle               8 CHS                    28.73     x29.21        
 24 Williams, Carter          09 Grissom                30.21     x29.27        
 25 O'Neal, Spencer           SR Sparkman-SE            29.54      29.45        
 26 Mason, Alec               11 Athens                 27.90      29.53        
 27 Price, Noah                9 CHS                    29.38     x29.59        
 28 Caple, Caleb               8 Bob Jones              30.10     x29.67        
 29 Williams, Joe              8 Bob Jones              29.90     x29.69        
 30 Cox, Harper               SO Sparkman-SE            29.79      29.92        
 31 Fanning, Trey                Hartselle              34.80      30.05        
 32 Powell, Michael              Hartselle              31.16     x30.21        
 33 Waddell, Carter              Florence               30.49     x31.63        
 34 Wakefield, Alex           JR Sparkman-SE               NT     x32.00        
 35 Parks, Michael            JR Sparkman-SE            31.49     x32.19        
 36 Sparkman, Nicholas        10 Grissom                32.32     x32.37        
 37 McDaris, Connor            8 RAND                   33.20      32.66        
 38 Cates, Adam                  Florence               35.97     x34.75        
 39 Rogers, Griffin              Florence               38.58     x37.46        
 40 Stout, Geoffrey              Hartselle              43.33     x40.38        
 41 Owen, Logan                9 McHs Tigers            48.87      45.45        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.49  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Moriarty, Alexis             Florence             1:06.84    1:09.37 SQT    
                  31.01     1:09.37 (38.36)                                        
  2 O'Malley, Meredith        10 Bob Jones            1:05.50    1:10.21        
                  31.45     1:10.21 (38.76)                                        
  3 Messer, Tatiana            8 Bob Jones            1:07.50    1:11.49        
                  33.71     1:11.49 (37.78)                                        
  4 Symmes, Priscilla         09 Grissom              1:12.16    1:13.10        
                  32.88     1:13.10 (40.22)                                        
  5 Maddox, Logan              8 Bob Jones            1:12.80   x1:14.50        
                  34.14     1:14.50 (40.36)                                        
  6 Thompson, Bella              Panthers                  NT    1:15.98        
                  32.10     1:15.98 (43.88)                                        
  7 Gilbert, Taylor            9 Bob Jones            1:13.00   x1:16.03        
                  36.38     1:16.03 (39.65)                                        
  8 Hillis, Christyl           8 CHS                  1:19.32    1:19.37        
                  36.38     1:19.37 (42.99)                                        
  9 Bodiford, Emmie           11 Athens               1:20.36    1:19.64        
                  33.83     1:19.64 (45.81)                                        
 10 Beitel, Becca              8 Bob Jones            1:19.00   x1:24.05        
                  36.91     1:24.05 (47.14)                                        
 11 Keylor, Sierra               Sparkman-SE          1:29.37    1:27.99        
                  39.20     1:27.99 (48.79)                                        
 12 Phelps, Paige             09 Grissom                   NT    1:34.20        
                  43.53     1:34.20 (50.67)                                        
 13 Harruff, Keirshayla       FR Sparkman-SE          1:42.50    1:45.22        
                  48.02     1:45.22 (57.20)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.99  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 von Jouanne, Scott        12 Bob Jones              55.70      55.61 SQT    
                  25.77       55.61 (29.84)                                        
  2 Lawrence, Jackson         10 Grissom              1:07.05    1:03.31 SQT    
                  29.61     1:03.31 (33.70)                                        
  3 Harting, Zach              8 Bob Jones            1:05.90    1:06.37        
                  31.57     1:06.37 (34.80)                                        
  4 Coyle, Austin             10 Grissom              1:08.15    1:08.46        
                  31.45     1:08.46 (37.01)                                        
  5 McAlpin, Christopher      10 CHS                  1:15.04    1:09.65        
                  31.56     1:09.65 (38.09)                                        
  6 Burrows, Chris             8 Bob Jones            1:08.90   x1:10.21        
                  31.99     1:10.21 (38.22)                                        
  7 Malone, Riley              8 Bob Jones            1:09.90   x1:12.57        
                  32.50     1:12.57 (40.07)                                        
  8 Rodes, Nathan              8 Bob Jones            1:13.50   x1:18.21        
                  34.71     1:18.21 (43.50)                                        
  9 Daniel, Walter               Sparkman-SE          1:26.31    1:25.88        
                  36.46     1:25.88 (49.42)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          59.99  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Busk, Hannah              11 Grissom                56.72      56.30 SQT    
                  27.13       56.30 (29.17)                                        
  2 Pittman, Tiffany           9 Hartselle              58.12    1:00.49        
                  29.22     1:00.49 (31.27)                                        
  3 Davis, Carissa            11 Bob Jones              59.40    1:00.63        
                  28.88     1:00.63 (31.75)                                        
  4 Wan, Clara                 9 Bob Jones            1:00.20    1:00.71        
                  28.78     1:00.71 (31.93)                                        
  5 Rhoads, Megan                Florence             1:03.95    1:02.02        
                  28.97     1:02.02 (33.05)                                        
  6 Davison, Carrie Ann          Florence               57.98    1:03.54        
                  29.93     1:03.54 (33.61)                                        
  7 Martinson, Sarah Abbott    8 RAND                 1:02.33    1:03.80        
                  30.53     1:03.80 (33.27)                                        
  8 Luther, Michelle          09 Grissom              1:03.45    1:04.60        
                  30.10     1:04.60 (34.50)                                        
  9 Evans, Laura              12 CHS                  1:03.51    1:04.99        
                  30.66     1:04.99 (34.33)                                        
 10 Jerman, Alicia               JPII                      NT    1:05.12        
                  31.35     1:05.12 (33.77)                                        
 11 Zitting, Cara             FR Sparkman-SE          1:08.10    1:05.13        
                  30.69     1:05.13 (34.44)                                        
 12 Katta, Meghna              9 RAND                 1:04.12    1:05.27        
                  31.05     1:05.27 (34.22)                                        
 13 Williams, Evan            11 CHS                  1:04.85    1:05.38        
                  31.51     1:05.38 (33.87)                                        
 14 Gregg, Catalina           11 Grissom              1:04.77   x1:05.67        
                  31.76     1:05.67 (33.91)                                        
 15 Wieczocek, Allie           9 Bob Jones            1:04.50   x1:05.68        
                  31.10     1:05.68 (34.58)                                        
 16 Keliinoi, Brantley        10 Hartselle            1:06.49    1:06.03        
                  30.63     1:06.03 (35.40)                                        
 17 Lioce, Bonnie              7 RAND                 1:08.16   x1:07.11        
                  31.89     1:07.11 (35.22)                                        
 18 Rogers, Hunter            11 Bob Jones            1:04.80   x1:07.19        
                  31.94     1:07.19 (35.25)                                        
 19 Seagrave-Jarrell, Meghan  12 Grissom                   NT   x1:07.27        
                  31.72     1:07.27 (35.55)                                        
 20 Conners, Amelia           11 RAND                 1:04.44   x1:08.66        
                  32.23     1:08.66 (36.43)                                        
 21 Burkhardt, Sophia         12 JPII                      NT    1:09.32        
                  32.14     1:09.32 (37.18)                                        
 22 Alford, Melissa           11 Grissom              1:07.79   x1:10.65        
                  33.35     1:10.65 (37.30)                                        
 23 Rodgers, Megan            10 Hartselle            1:11.85   x1:11.08        
                  33.02     1:11.08 (38.06)                                        
 24 Crawford, Rachel          12 Guntersville         1:11.00    1:12.51        
                  34.16     1:12.51 (38.35)                                        
 25 Wright, Jessi              8 Bob Jones            1:10.00   x1:14.39        
                  36.12     1:14.39 (38.27)                                        
 26 Rogers, Kaitlyn           10 Bob Jones            1:11.10   x1:14.57        
                  36.54     1:14.57 (38.03)                                        
 27 Hogan, Kayla               9 Hartselle            1:17.18   x1:15.80        
                  35.42     1:15.80 (40.38)                                        
 28 Engle, Annie              10 Grissom              1:12.22   x1:15.87        
                  36.69     1:15.87 (39.18)                                        
 29 Mayfield, Molly            8 Hartselle            1:17.29   x1:16.73        
                  37.07     1:16.73 (39.66)                                        
 30 Bouska, Emma                 Grissom              1:18.57   x1:17.44        
                  37.56     1:17.44 (39.88)                                        
 31 Williams, Holly           12 Grissom              1:13.83   x1:18.89        
                  37.13     1:18.89 (41.76)                                        
 32 Watson, Katie                Grissom                   NT   x1:19.78        
                  37.80     1:19.78 (41.98)                                        
 33 Harris, Kelsey            12 Grissom              1:24.45   x1:24.27        
                  40.34     1:24.27 (43.93)                                        
 34 Adams, Bailey             10 Hartselle            1:23.46   x1:24.56        
 35 McGhee, Mary              FR Sparkman-SE          1:30.97    1:30.11        
                  40.80     1:30.11 (49.31)                                        
 36 Rappaport, Brooke         12 Guntersville         1:33.00    1:30.33        
                  42.99     1:30.33 (47.34)                                        
 37 Kroeger, Rita                Sparkman-SE          1:33.51   x1:36.25        
                  45.35     1:36.25 (50.90)                                        
 38 Sodan, Sierra                Sparkman-SE          1:42.16   x1:37.60        
 39 Roberts, Erin                Sparkman-SE          1:34.38   x1:37.70        
                  46.02     1:37.70 (51.68)                                        
 40 McGough, Rachel              Sparkman-SE          1:35.82   x1:38.52        
                  47.23     1:38.52 (51.29)                                        
 41 Thurman, Sierra           SO Sparkman-SE          1:40.20   x1:39.69        
                  47.51     1:39.69 (52.18)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.69  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Fellows, Kent             11 Bob Jones              50.10      51.09 SQT    
                  25.20       51.09 (25.89)                                        
  2 Taylor, Tehuti            12 Grissom                48.99      51.46 SQT    
                  25.56       51.46 (25.90)                                        
  3 Taylor, Tchaasu           11 Grissom                52.47      53.60 SQT    
                  26.17       53.60 (27.43)                                        
  4 Holder, Caleb                Panthers               57.95      53.71 SQT    
                  25.29       53.71 (28.42)                                        
  5 Kassels, Matthew             Florence               53.39      54.25 SQT    
                  25.85       54.25 (28.40)                                        
  6 You, Wayne                12 Bob Jones              53.50      55.25        
                  26.21       55.25 (29.04)                                        
  7 Sander, Derek              7 Bob Jones              54.80     x56.10        
                  26.93       56.10 (29.17)                                        
  8 Counter, Matt             11 Athens                 56.97      56.92        
                  26.80       56.92 (30.12)                                        
  9 Deaton, Mitch             11 Bob Jones              58.50     x57.71        
 10 Strankman, Stone             Panthers             1:00.94      59.62        
                  28.63       59.62 (30.99)                                        
 11 Lee, David                10 Bob Jones            1:00.40   x1:00.87        
                  28.92     1:00.87 (31.95)                                        
 12 Gilley, J.T.                 Florence             1:03.33    1:01.02        
                  29.28     1:01.02 (31.74)                                        
 13 Erbe, Miles                  Florence             1:10.08   x1:02.11        
                  29.60     1:02.11 (32.51)                                        
 14 Day, Christian             8 Bob Jones            1:02.80   x1:03.08        
                  30.24     1:03.08 (32.84)                                        
 15 Keller, Collin            11 Grissom              1:06.32   x1:03.34        
                  30.57     1:03.34 (32.77)                                        
 16 Williams, Joe              8 Bob Jones            1:06.10   x1:06.96        
                  31.77     1:06.96 (35.19)                                        
 17 Gunner, Chris              8 Bob Jones            1:05.90   x1:07.21        
                  31.86     1:07.21 (35.35)                                        
 18 Fanning, Trey                Hartselle            1:09.42    1:09.94        
                  33.80     1:09.94 (36.14)                                        
 19 Williams, Carter          09 Grissom                   NT   x1:10.92        
                  33.52     1:10.92 (37.40)                                        
 20 Smith, Dylan               9 McHs Tigers          1:16.51    1:13.41        
                  34.27     1:13.41 (39.14)                                        
 21 Connor, Taylor            FR Sparkman-SE          1:13.40    1:14.03        
                  35.40     1:14.03 (38.63)                                        
 22 McReynolds, Conner        JR Sparkman-SE          1:08.33    1:14.22        
                  34.69     1:14.22 (39.53)                                        
 23 Parks, Michael            JR Sparkman-SE          1:33.76   x1:20.90        
 24 Stout, Geoffrey              Hartselle            1:39.42    1:39.66        
                  45.85     1:39.66 (53.81)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:03.09  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Henderson, Sara           11 Grissom              5:47.28    5:44.29 SQT    
                  30.67     1:03.84 (33.17)     1:37.63 (33.79)     2:12.03 (34.40)
        2:46.62 (34.59)     3:22.00 (35.38)     3:57.25 (35.25)     4:33.01 (35.76)
        5:08.64 (35.63)     5:44.29 (35.65)                                        
  2 Rodes, Nicole             11 Bob Jones            6:01.00    5:48.70 SQT    
                  31.55     1:06.02 (34.47)     1:41.09 (35.07)     2:16.43 (35.34)
        2:51.61 (35.18)     3:27.13 (35.52)     4:02.96 (35.83)     4:37.89 (34.93)
        5:13.61 (35.72)     5:48.70 (35.09)                                        
  3 Kokes, Kelsey             11 Bob Jones            6:06.00    5:51.54 SQT    
                  31.27     1:05.50 (34.23)     1:40.98 (35.48)     2:16.57 (35.59)
        2:52.39 (35.82)     3:28.78 (36.39)     4:05.39 (36.61)     4:41.20 (35.81)
        5:17.35 (36.15)     5:51.54 (34.19)                                        
  4 Rhoads, Caitlin              Florence             5:44.60    5:51.76 SQT    
                  30.97     1:05.85 (34.88)     1:41.36 (35.51)     2:16.79 (35.43)
        2:52.57 (35.78)     3:28.28 (35.71)     4:05.00 (36.72)     4:41.37 (36.37)
        5:17.32 (35.95)     5:51.76 (34.44)                                        
  5 Scoggins, Sarah              Panthers                  NT    5:59.77 SQT    
                  32.48     1:08.15 (35.67)     1:44.61 (36.46)     2:21.32 (36.71)
        2:58.07 (36.75)     3:34.94 (36.87)     4:11.44 (36.50)     4:48.11 (36.67)
        5:24.49 (36.38)     5:59.77 (35.28)                                        
  6 O'Malley, Meghan          12 Bob Jones            6:10.00   x6:04.09        
                  32.82     1:09.00 (36.18)     1:45.50 (36.50)     2:22.63 (37.13)
        2:59.53 (36.90)     3:36.42 (36.89)     4:13.46 (37.04)     4:50.69 (37.23)
        5:28.08 (37.39)     6:04.09 (36.01)                                        
  7 Aaron, Megan              10 Bob Jones            6:26.00   x6:07.01        
                  32.49     1:08.82 (36.33)     1:45.80 (36.98)     2:23.13 (37.33)
        3:00.41 (37.28)     3:37.84 (37.43)     4:15.14 (37.30)     4:53.06 (37.92)
        5:31.02 (37.96)     6:07.01 (35.99)                                        
  8 Williams, Alexandra        8 Hartselle            6:40.01    6:25.62        
                  33.22     1:11.20 (37.98)     1:50.71 (39.51)     2:30.54 (39.83)
        3:10.21 (39.67)     3:50.61 (40.40)     4:31.13 (40.52)     5:10.47 (39.34)
        5:48.81 (38.34)     6:25.62 (36.81)                                        
  9 Messer, Tatiana            8 Bob Jones            6:25.00   x6:34.54        
                  33.41     1:10.67 (37.26)     1:49.92 (39.25)     2:29.51 (39.59)
        3:10.28 (40.77)     3:51.54 (41.26)     4:33.34 (41.80)     5:14.97 (41.63)
        5:55.82 (40.85)     6:34.54 (38.72)                                        
 10 Keylor, Sierra               Sparkman-SE          6:55.00    7:12.94        
                  35.88     1:17.89 (42.01)     2:04.06 (46.17)     2:48.79 (44.73)
        3:34.18 (45.39)     4:19.74 (45.56)     5:05.29 (45.55)     5:49.60 (44.31)
        6:33.44 (43.84)     7:12.94 (39.50)                                        
 11 Harruff, Keirshayla       FR Sparkman-SE               NT    7:58.79        
                  41.11     1:28.38 (47.27)     2:18.14 (49.76)     3:06.96 (48.82)
        3:55.34 (48.38)     4:45.73 (50.39)     5:36.23 (50.50)     6:27.07 (50.84)
        7:13.81 (46.74)     7:58.79 (44.98)                                        
 12 Seiter, Kelsey            FR Sparkman-SE               NT   x8:27.51        
                                                                        6:47.76 ( )
      8:27.51 (1:39.75)                                                            
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:54.99  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Russell, Derek            10 RAND                      NT    4:56.76 SQT    
                                  55.65 ( )     1:25.81 (30.16)     1:56.23 (30.42)
        2:26.27 (30.04)     2:56.84 (30.57)     3:27.75 (30.91)     3:58.85 (31.10)
        4:27.99 (29.14)     4:56.76 (28.77)                                        
  2 Day, Szymmy               10 Bob Jones            5:10.00    5:16.78 SQT    
                  27.26       57.68 (30.42)     1:28.84 (31.16)     2:00.69 (31.85)
        2:32.60 (31.91)     3:05.34 (32.74)     3:38.65 (33.31)     4:11.99 (33.34)
        4:45.06 (33.07)     5:16.78 (31.72)                                        
  3 Ontiveros, Michael        12 Bob Jones            5:25.00    5:41.32 SQT    
                  28.63     1:00.85 (32.22)     1:34.89 (34.04)     2:09.46 (34.57)
        2:45.13 (35.67)     3:20.85 (35.72)     3:57.16 (36.31)     4:32.56 (35.40)
        5:07.78 (35.22)     5:41.32 (33.54)                                        
  4 Harting, Zach              8 Bob Jones            5:50.30   x5:44.13 SQT    
                  29.64     1:03.20 (33.56)     1:37.74 (34.54)     2:12.70 (34.96)
        2:48.06 (35.36)     3:23.25 (35.19)     3:58.80 (35.55)     4:34.61 (35.81)
        5:09.81 (35.20)     5:44.13 (34.32)                                        
  5 Price, Noah                9 CHS                       NT    6:12.13        
                  31.80     1:08.18 (36.38)     1:46.18 (38.00)     2:24.69 (38.51)
        3:02.75 (38.06)     3:40.29 (37.54)     4:18.69 (38.40)     4:57.41 (38.72)
        5:35.39 (37.98)     6:12.13 (36.74)                                        
  6 Daniel, Walter               Sparkman-SE               NT    7:30.26        
                  37.66     1:21.41 (43.75)     2:07.33 (45.92)     2:53.94 (46.61)
        3:40.96 (47.02)     4:28.73 (47.77)     5:17.02 (48.29)     6:04.89 (47.87)
        6:51.03 (46.14)     7:30.26 (39.23)                                        
  7 Cox, Harper               SO Sparkman-SE               NT    7:53.41        
                  37.94     1:21.01 (43.07)     2:06.45 (45.44)     2:54.62 (48.17)
        3:45.31 (50.69)     4:37.24 (51.93)     5:28.79 (51.55)     6:20.46 (51.67)
        7:10.64 (50.18)     7:53.41 (42.77)                                        
  8 O'Neal, Spencer           SR Sparkman-SE               NT   x8:43.97        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                        1:42.27    1:47.50        
     1) Berry, Teresa 10                2) Davis, Carissa 11              
     3) Wan, Clara 9                    4) Hoop, Sarah 11                 
                  26.41       53.85 (27.44)     1:21.61 (27.76)     1:47.50 (25.89)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'               1:49.19    1:52.41        
     1)                                 2) Sabio, Jasmine 12              
     3) Gregg, Catalina 11              4) Henderson, Sara 11             
                  28.89       56.60 (27.71)     1:25.12 (28.52)     1:52.41 (27.29)
  3 Cullman High School  'A'                          2:04.02    1:53.02        
     1) Pilcher, Michelle 11            2) Williams, Hanna 11             
     3) Evans, Laura 12                 4) Donaldson, Hannah 12           
                  27.16       55.83 (28.67)     1:25.12 (29.29)     1:53.02 (27.90)
  4 Florence High School  'A'                         1:51.16    1:53.35        
     1) Davison, Carrie Ann             2) Moriarty, Alexis               
     3) Rhoads, Caitlin                 4) Waddell, Molly                 
                  28.09       57.27 (29.18)     1:25.68 (28.41)     1:53.35 (27.67)
  5 Bob Jones High School  'B'                             NT   x1:53.71        
     1) Reagan, Madeleine 8             2) O'Malley, Meredith 10          
     3) Wieczocek, Allie 9              4) Fogg, Anna 11                  
                  28.35       56.61 (28.26)     1:26.28 (29.67)     1:53.71 (27.43)
  6 Randolph School  'A'                              1:53.46    1:58.54        
     1) Conners, Amelia 11              2) Katta, Meghna 9                
     3) Lioce, Bonnie 7                 4) Martinson, Sarah Abbott 8      
                  29.30       59.98 (30.68)     1:29.15 (29.17)     1:58.54 (29.39)
  7 Bob Jones High School  'C'                             NT   x2:00.35        
     1) Austriaco, Kristine 12          2) Gilbert, Emerald 8             
     3) Rogers, Kaitlyn 10              4) Gilbert, Taylor 9              
                  28.54       57.43 (28.89)     1:30.18 (32.75)     2:00.35 (30.17)
  8 Sparkman High School-SE  'A'                      2:06.53    2:00.40        
     1) Zitting, Cara FR                2) Byrd, Rachel FR                
     3) Keylor, Sierra                  4) Zitting, Leah JR               
                  29.21     1:00.87 (31.66)     1:31.52 (30.65)     2:00.40 (28.88)
  9 Hartselle High School  'A'                        2:06.10    2:05.23        
     1) Keliinoi, Brantley 10           2) Rodgers, Megan 10              
     3) Hogan, Kayla 9                  4) Roark, Sarah 12                
                  30.64     1:02.63 (31.99)     1:36.97 (34.34)     2:05.23 (28.26)
 10 Grissom High School Tiger Swim  'B'                    NT   x2:05.39        
     1) Symmes, Priscilla 09            2) Stone, Jordan 11               
     3) Woody, Marley 11                4) Alford, Melissa 11             
                  29.15     1:00.83 (31.68)     1:31.87 (31.04)     2:05.39 (33.52)
 11 Bob Jones High School  'D'                             NT   x2:05.54        
     1) Beitel, Becca 8                 2) Lian, Annie 8                  
     3) Rogers, Hunter 11               4) Wright, Jessi 8                
                  32.11     1:02.52 (30.41)     1:31.90 (29.38)     2:05.54 (33.64)
 12 Cullman High School  'B'                          2:06.64   x2:06.61        
     1) Hillis, Christyl 8              2) Donaldson, Stephanie 12        
     3) Klinger, Ellen 12               4) Williams, Evan 11              
                  31.50     1:03.56 (32.06)     1:37.60 (34.04)     2:06.61 (29.01)
 13 Grissom High School Tiger Swim  'C'                    NT   x2:07.71        
     1) Freeman, Clara 08               2) Mayer, Brennan                 
     3) Byrd, Sara                      4) Engle, Annie 10                
                  30.85     1:02.56 (31.71)     1:33.72 (31.16)     2:07.71 (33.99)
 14 Grissom High School Tiger Swim  'D'                    NT   x2:21.89        
     1) Johnson, Lauren 12              2) Butler, Rachel 11              
     3) Watson, Katie                   4) Williams, Holly 12             
                  41.43     1:11.79 (30.36)     1:47.60 (35.81)     2:21.89 (34.29)
 15 Grissom High School Tiger Swim  'E'                    NT   x2:25.78        
     1) Carriger, Catie                 2) Manush, Emily                  
     3) Harris, Kelsey 12               4) Ward, Erin                     
                  38.52       54.10 (15.58)     1:48.43 (54.33)     2:25.78 (37.35)
 16 Sparkman High School-SE  'B'                      2:48.26   x2:56.91        
     1) McGough, Rachel                 2) Thurman, Sierra SO             
     3) Roberts, Erin                   4) Kroeger, Rita                  
                  44.54     1:28.36 (43.82)     2:15.69 (47.33)     2:56.91 (41.22)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                        1:26.55    1:31.99        
     1) Fellows, Kent 11                2) Knapp, Sam 12                  
     3) Johnson, Charlie 12             4) von Jouanne, Scott 12          
                  23.31       46.74 (23.43)     1:09.95 (23.21)     1:31.99 (22.04)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'               1:36.87    1:36.80        
     1) Ashcraft, John 12               2) Coyle, Austin 10               
     3) Taylor, Tchaasu 11              4) Taylor, Tehuti 12              
                  24.83       50.76 (25.93)     1:14.24 (23.48)     1:36.80 (22.56)
  3 Bob Jones High School  'B'                             NT   x1:44.60        
     1) Deaton, Mitch 11                2) Wetzel, Peter 12               
     3) Ontiveros, Michael 12           4) Sander, Derek 7                
                  26.57       51.70 (25.13)     1:19.23 (27.53)     1:44.60 (25.37)
  4 Florence High School  'A'                         1:44.54    1:48.92        
     1) Wallace, Sims                   2) Waddell, Carter                
     3) Gilley, J.T.                    4) Kassels, Matthew               
                  25.52       56.91 (31.39)     1:24.44 (27.53)     1:48.92 (24.48)
  5 Cullman High School  'A'                          1:48.83    1:50.72        
     1) Kane, Cody 10                   2) McAlpin, Christopher 10        
     3) Norris, Kyle 8                  4) Murphree, Matthew 12           
                  27.51       55.33 (27.82)     1:24.48 (29.15)     1:50.72 (26.24)
  6 Grissom High School Tiger Swim  'B'                    NT   x1:54.45        
     1) Bunyan, Collin 12               2) Williams, Carter 09            
     3) Prasher, Karl 10                4) Gehrdes, Chuck                 
                  29.10       59.35 (30.25)     1:28.04 (28.69)     1:54.45 (26.41)
  7 Hartselle High School  'A'                        2:03.86    2:01.42        
     1) Fanning, Trey                   2) Powell, Michael                
     3) Roark, Nathan                   4) Holloway, Alec                 
                  30.59     1:00.68 (30.09)     1:34.12 (33.44)     2:01.42 (27.30)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.69  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Berry, Teresa             10 Bob Jones            1:05.60    1:05.19 SQT    
                  31.62     1:05.19 (33.57)                                        
  2 Mokry, Darby                 JPII                      NT    1:06.85 SQT    
                  32.08     1:06.85 (34.77)                                        
  3 Austriaco, Kristine       12 Bob Jones            1:09.00    1:07.66 SQT    
                  33.34     1:07.66 (34.32)                                        
  4 Moore, Sarah Gwin            Panthers             1:08.75    1:08.38 SQT    
                  32.60     1:08.38 (35.78)                                        
  5 Freeman, Clara            08 Grissom              1:09.38    1:12.19        
                  34.95     1:12.19 (37.24)                                        
  6 Horton, Jess              11 Hartselle            1:15.40    1:12.65        
  7 Moriarty, Alexis             Florence             1:08.00    1:13.86        
                  34.29     1:13.86 (39.57)                                        
  8 Geiss, Katelyn               Florence                  NT    1:14.41        
                  35.66     1:14.41 (38.75)                                        
  9 Roark, Sarah              12 Hartselle            1:10.22    1:14.68        
 10 Williams, Hanna           11 CHS                  1:12.00    1:14.76        
                  35.18     1:14.76 (39.58)                                        
 11 Maddox, Logan              8 Bob Jones            1:14.90   x1:15.45        
                  36.17     1:15.45 (39.28)                                        
 12 Keliinoi, Brantley        10 Hartselle            1:32.97   x1:17.71        
                  36.78     1:17.71 (40.93)                                        
 13 Zitting, Cara             FR Sparkman-SE          1:20.11    1:18.19        
 14 Donaldson, Hannah         12 CHS                       NT    1:19.11        
                  37.46     1:19.11 (41.65)                                        
 15 Lozier, Rachel             9 McHs Tigers               NT    1:20.51        
                  38.31     1:20.51 (42.20)                                        
 16 Alford, Melissa           11 Grissom              1:17.18    1:21.41        
                1:20.60      1:21.41 (0.81)                                        
 17 Burkhardt, Francesca      11 RAND                 1:23.28    1:23.93        
                  39.73     1:23.93 (44.20)                                        
 18 Oanca, Christina           9 CHS                       NT   x1:49.21        
                  53.86     1:49.21 (55.35)                                        
 19 Haynes, Brianna           JR Sparkman-SE          1:47.18    1:50.57        
                  52.17     1:50.57 (58.40)                                        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.59  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Deaton, Phil              12 Bob Jones              55.40      55.24 SQT    
                  27.05       55.24 (28.19)                                        
  2 Knapp, Sam                12 Bob Jones              56.20      57.61 SQT    
                  28.14       57.61 (29.47)                                        
  3 Glasscock, Bennett         9 Saint Bernard          59.21      59.30 SQT    
                  28.51       59.30 (30.79)                                        
  4 Johnson, Charlie          12 Bob Jones              58.50     x59.71 SQT    
                  28.76       59.71 (30.95)                                        
  5 Daniel, Jeffery           JR Sparkman-SE          1:01.80    1:00.49 SQT    
                  28.57     1:00.49 (31.92)                                        
  6 von Jouanne, Scott        12 Bob Jones            1:01.60   x1:01.55 SQT    
                  29.85     1:01.55 (31.70)                                        
  7 Holder, Caleb                Panthers             1:06.15    1:02.81 SQT    
                  29.74     1:02.81 (33.07)                                        
  8 Ashcraft, John            12 Grissom              1:03.07    1:03.96 SQT    
                  30.80     1:03.96 (33.16)                                        
  9 Wallace, Sims                Florence             1:02.95    1:05.35 SQT    
                  31.85     1:05.35 (33.50)                                        
  9 Burrows, Chris             8 Bob Jones            1:05.70   x1:05.35 SQT    
                  31.57     1:05.35 (33.78)                                        
 11 Dombrowsky, Nicholas         Panthers             1:08.17    1:06.96        
                  31.92     1:06.96 (35.04)                                        
 12 Murphree, Matthew         12 CHS                  1:09.78    1:08.09        
                  33.22     1:08.09 (34.87)                                        
 13 Butler, David             08 Grissom              1:10.77    1:10.24        
                  34.00     1:10.24 (36.24)                                        
 14 Kane, Cody                10 CHS                       NT    1:12.46        
                  35.30     1:12.46 (37.16)                                        
 15 Prasher, Karl             10 Grissom              1:18.35   x1:12.59        
 16 Day, Christian             8 Bob Jones            1:09.20   x1:13.12        
                  35.75     1:13.12 (37.37)                                        
 17 Holder, Dillon               Panthers                  NT   x1:15.40        
                  30.73     1:15.40 (44.67)                                        
 18 Gehrdes, Chuck               Grissom                   NT   x1:15.53        
                  35.88     1:15.53 (39.65)                                        
 19 Key, Bent                  9 Athens               1:17.59    1:16.68        
                  36.43     1:16.68 (40.25)                                        
 20 Holloway, Alec               Hartselle                 NT    1:19.83        
 21 Sparkman, Nicholas        10 Grissom              1:19.79   x1:23.98        
 -- McDaris, Connor            8 RAND                      NT         DQ        
                  39.52          DQ (44.29)                                        
 -- Rogers, Griffin              Florence                  NT         DQ        
 -- Cates, Adam                  Florence             1:40.79         DQ        
                  42.93          DQ (52.97)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:18.59  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Sabio, Jasmine            12 Grissom              1:11.06    1:11.44 SQT    
                  33.85     1:11.44 (37.59)                                        
  2 Toth, Katie                  Grissom              1:12.86    1:14.63 SQT    
                  34.54     1:14.63 (40.09)                                        
  3 Mokry, Darby                 JPII                      NT    1:14.83 SQT    
                  35.76     1:14.83 (39.07)                                        
  4 Kassels, Alex                Florence             1:14.58    1:15.82 SQT    
                  35.42     1:15.82 (40.40)                                        
  4 Pilcher, Michelle         11 CHS                  1:14.87    1:15.82 SQT    
                  35.54     1:15.82 (40.28)                                        
  6 Reagan, Madeleine          8 Bob Jones            1:19.00    1:18.08 SQT    
                  38.58     1:18.08 (39.50)                                        
  7 Zitting, Leah             JR Sparkman-SE          1:18.59    1:18.15 SQT    
                  36.51     1:18.15 (41.64)                                        
  8 Fogg, Anna                11 Bob Jones            1:20.50    1:18.57 SQT    
                  37.70     1:18.57 (40.87)                                        
  9 Pittman, Tiffany           9 Hartselle            1:15.60    1:18.96        
                  36.86     1:18.96 (42.10)                                        
 10 Rhoads, Megan                Florence             1:18.36    1:19.26        
                  37.00     1:19.26 (42.26)                                        
 11 Ledyard, Ann                 Panthers                  NT    1:19.51        
                  36.33     1:19.51 (43.18)                                        
 12 Woody, Marley             11 Grissom              1:16.00   x1:22.44        
                  37.48     1:22.44 (44.96)                                        
 13 Stone, Jordan             11 Grissom              1:23.05   x1:23.68        
                  38.49     1:23.68 (45.19)                                        
 14 Hillis, Christyl           8 CHS                  1:25.73    1:28.96        
                  42.08     1:28.96 (46.88)                                        
 15 Byrd, Sara                   Grissom                   NT   x1:29.07        
                  41.48     1:29.07 (47.59)                                        
 16 Byers, Hannah              8 RAND                 1:33.98    1:29.69        
                  42.47     1:29.69 (47.22)                                        
 17 Filiatrault, Mary          8 Hartselle            1:34.75    1:29.71        
                  42.98     1:29.71 (46.73)                                        
 18 Brower, Veronica             McHs Tigers          1:42.54    1:30.94        
                  42.34     1:30.94 (48.60)                                        
 19 Byrd, Rachel              FR Sparkman-SE          1:29.66    1:32.02        
                  43.31     1:32.02 (48.71)                                        
 20 Ramachandran, Nina        12 RAND                 1:28.65    1:33.45        
                  42.94     1:33.45 (50.51)                                        
 21 Chilton, Hutson           12 RAND                 1:31.83   x1:34.05        
                  44.62     1:34.05 (49.43)                                        
 22 Kane, Nikki                8 CHS                  1:34.45   x1:34.28        
                  43.55     1:34.28 (50.73)                                        
 23 Mayer, Brennan               Grissom                   NT   x1:35.67        
                  42.39     1:35.67 (53.28)                                        
 24 Butler, Rachel            11 Grissom              1:30.64   x1:37.76        
                  43.86     1:37.76 (53.90)                                        
 25 Lowe, Jessica             10 CHS                       NT   x1:38.11        
                  45.92     1:38.11 (52.19)                                        
 26 Klinger, Ellen            12 CHS                       NT   x1:39.41        
                  47.88     1:39.41 (51.53)                                        
 27 Cobb, Kristen             09 Grissom                   NT   x1:40.46        
                  43.46     1:40.46 (57.00)                                        
 28 Carriger, Catie              Grissom                   NT   x1:44.38        
                  47.83     1:44.38 (56.55)                                        
 29 Johnson, Lauren           12 Grissom              1:44.60   x1:52.34        
                  52.31   1:52.34 (1:00.03)                                        
 30 Ward, Erin                   Grissom                   NT   x1:55.00        
                  52.03   1:55.00 (1:02.97)                                        
 -- Hogan, Kayla               9 Hartselle                 NT         DQ        
                  47.73          DQ (54.74)                                        
 -- Lian, Annie                8 Bob Jones            1:35.00         DQ        
                  44.62          DQ (48.65)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.99  SQT
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Kalizak, Tyler               JPII                      NT      59.08 SQT    
                  27.62       59.08 (31.46)                                        
  2 Day, Szymmy               10 Bob Jones            1:06.50    1:03.89 SQT    
                  30.39     1:03.89 (33.50)                                        
  3 Zimmerman, Fritz             JPII                      NT    1:04.04 SQT    
                  30.02     1:04.04 (34.02)                                        
  4 Hollihan, Brad            11 Grissom              1:08.04    1:05.28 SQT    
                  30.61     1:05.28 (34.67)                                        
  5 Lawrence, Jackson         10 Grissom              1:08.45    1:06.91 SQT    
                  32.16     1:06.91 (34.75)                                        
  6 Wetzel, Peter             12 Bob Jones            1:08.90    1:10.00 SQT    
                  32.42     1:10.00 (37.58)                                        
  7 Baker, Alex               12 Guntersville         1:13.00    1:13.84        
                  33.28     1:13.84 (40.56)                                        
  8 Bunyan, Collin            12 Grissom              1:20.57   x1:20.33        
                  37.55     1:20.33 (42.78)                                        
  9 Hicks, Elijah             12 Grissom              1:19.40   x1:20.91        
                  38.04     1:20.91 (42.87)                                        
 10 Tomblin, Camren           SO Sparkman-SE          1:21.23    1:21.38        
                  37.47     1:21.38 (43.91)                                        
 11 Mayes, Matthew               Sparkman-SE          1:23.29    1:21.41        
                  37.97     1:21.41 (43.44)                                        
 12 Lee, David                10 Bob Jones            1:20.30   x1:23.37        
                  39.69     1:23.37 (43.68)                                        
 13 Gunner, Chris              8 Bob Jones            1:26.20   x1:26.57        
                  39.34     1:26.57 (47.23)                                        
 14 Mason, Alec               11 Athens                    NT    1:26.75        
                  40.91     1:26.75 (45.84)                                        
 15 Norris, Kyle               8 CHS                  1:36.10    1:28.20        
                  42.55     1:28.20 (45.65)                                        
 16 Waddell, Carter              Florence                  NT    1:36.81        
                  44.01     1:36.81 (52.80)                                        
 17 Roark, Nathan                Hartselle                 NT    1:42.33        
                  45.09     1:42.33 (57.24)                                        
 18 Owen, Logan                9 McHs Tigers               NT    1:47.00        
                  49.88     1:47.00 (57.12)                                        
 -- Caple, Caleb               8 Bob Jones                 NT   X1:37.52        
                  45.94     1:37.52 (51.58)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                        3:49.35    4:00.94        
     1) Davis, Carissa 11               2) Wan, Clara 9                   
     3) Rodes, Nicole 11                4) Hoop, Sarah 11                 
                  29.02   1:00.80 (1:00.80)     1:29.76 (28.96)   2:02.02 (1:01.22)
        2:30.91 (28.89)   3:03.46 (1:01.44)     3:30.53 (27.07)     4:00.94 (57.48)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'               3:53.95    4:03.41        
     1) Busk, Hannah 11                 2) Henderson, Sara 11             
     3) Toth, Katie                     4) Gregg, Catalina 11             
                  28.84       59.73 (59.73)     1:30.16 (30.43)   2:03.96 (1:04.23)
        2:34.13 (30.17)   3:08.36 (1:04.40)     3:34.12 (25.76)     4:03.41 (55.05)
  3 Hartselle High School  'A'                        4:05.80    4:13.98        
     1) Horton, Jess 11                 2) Bruner, Jordan 11              
     3) Williams, Alexandra 8           4) Pittman, Tiffany 9             
                  29.59   1:01.44 (1:01.44)     1:30.21 (28.77)   2:03.76 (1:02.32)
        2:35.19 (31.43)   3:11.79 (1:08.03)     3:40.77 (28.98)   4:13.98 (1:02.19)
  4 Bob Jones High School  'B'                             NT   x4:26.47        
     1) Messer, Tatiana 8               2) Aaron, Megan 10                
     3) Gilbert, Emerald 8              4) O'Malley, Meghan 12            
                  32.75   1:08.87 (1:08.87)     1:40.61 (31.74)   2:16.01 (1:07.14)
        2:46.39 (30.38)   3:20.43 (1:04.42)     3:51.78 (31.35)   4:26.47 (1:06.04)
  5 Grissom High School Tiger Swim  'B'                    NT   x4:46.75        
     1) Symmes, Priscilla 09            2) Freeman, Clara 08              
     3) Stone, Jordan 11                4) Seagrave-Jarrell, Meghan 12    
                  31.02   1:05.43 (1:05.43)     1:39.30 (33.87)   2:17.61 (1:12.18)
        2:51.44 (33.83)   3:30.42 (1:12.81)     4:06.23 (35.81)   4:46.75 (1:16.33)
  6 Sparkman High School-SE  'A'                      5:13.60    5:37.66        
     1) Harruff, Keirshayla FR          2) Seiter, Kelsey FR              
     3) McGhee, Mary FR                 4) Haynes, Brianna JR             
                  40.40   1:25.02 (1:25.02)     2:04.37 (39.35)   2:49.85 (1:24.83)
        3:31.04 (41.19)   4:21.10 (1:31.25)     4:57.47 (36.37)   5:37.66 (1:16.56)
  7 Sparkman High School-SE  'B'                      6:24.49   x6:39.53        
     1) Roberts, Erin                   2) Thurman, Sierra SO             
     3) Sodan, Sierra                   4) McGough, Rachel                
                  47.52   1:41.63 (1:41.63)     2:27.81 (46.18)   3:23.39 (1:41.76)
        4:09.46 (46.07)   5:02.49 (1:39.10)     5:48.82 (46.33)   6:39.53 (1:37.04)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                               Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                        3:09.93    3:29.24        
     1) von Jouanne, Scott 12           2) Fellows, Kent 11               
     3) Day, Szymmy 10                  4) Deaton, Phil 12                
                  24.90       51.38 (51.38)     1:15.79 (24.41)     1:43.32 (51.94)
        2:09.64 (26.32)     2:38.91 (55.59)     3:02.73 (23.82)     3:29.24 (50.33)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'               3:30.49    3:59.04        
     1) Ashcraft, John 12               2) Lawrence, Jackson 10           
     3) Hollihan, Brad 11               4) Butler, David 08               
                  28.50       59.96 (59.96)     1:29.80 (29.84)   2:00.18 (1:00.22)
        2:25.91 (25.73)     2:55.32 (55.14)     3:11.12 (15.80)   3:59.04 (1:03.72)
  3 Bob Jones High School  'C'                             NT   x4:06.49        
     1) Malone, Riley 8                 2) Burrows, Chris 8               
     3) Lee, David 10                   4) Ontiveros, Michael 12          
                  29.62   1:03.43 (1:03.43)     1:32.75 (29.32)   2:05.59 (1:02.16)
        2:34.24 (28.65)   3:07.69 (1:02.10)     3:35.44 (27.75)     4:06.49 (58.80)
  4 Bob Jones High School  'B'                             NT   x4:09.07        
     1) You, Wayne 12                   2) Santiago, Derek 8              
     3) Deaton, Mitch 11                4) Sander, Derek 7                
                  26.18       56.06 (56.06)     1:25.20 (29.14)   1:56.98 (1:00.92)
      2:57.11 (1:00.13)   3:24.07 (1:27.09)     3:53.75 (29.68)     4:09.07 (45.00)
  5 Sparkman High School-SE  'A'                      4:28.57    4:27.65        
     1) Cox, Harper SO                  2) Tomblin, Camren SO             
     3) Mayes, Matthew                  4) Daniel, Jeffery JR             
                  32.93   1:09.14 (1:09.14)     1:40.91 (31.77)   2:19.89 (1:10.75)
        2:54.83 (34.94)   3:36.27 (1:16.38)     4:00.78 (24.51)     4:27.65 (51.38)
  6 Grissom High School Tiger Swim  'B'                    NT   x4:35.56        
     1) Prasher, Karl 10                2) Bunyan, Collin 12              
     3) Gehrdes, Chuck                  4) Keller, Collin 11              
                  34.18   1:16.00 (1:16.00)     1:47.73 (31.73)   2:23.64 (1:07.64)
        2:53.70 (30.06)   3:28.11 (1:04.47)     3:45.12 (17.01)   4:35.56 (1:07.45)
  7 Florence High School  'A'                         3:57.42    5:49.93        
     1) Broadway, Kevin                 2) Cates, Adam                    
     3) Rogers, Griffin                 4) Erbe, Miles                    
                  51.77   1:51.71 (1:51.71)     2:31.30 (39.59)   3:21.23 (1:29.52)
        3:59.17 (37.94)   4:43.81 (1:22.58)     5:14.92 (31.11)   5:49.93 (1:06.12)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. Bob Jones High School               298   2. Grissom High School Tiger Swim      228
  3. Florence High School              114.5   4. Sparkman High School                 75
  5. Cullman High School                68.5   6. Hartselle High School                60
  7. Pope John Paul II High School        40   8. Randolph School                      36
  9. Huntsville High School               25  10. Saint Bernard Prep                   11
 11. Guntersville High School              6  12. Athens High School                    5
 13. Madison County HS Tigers              1                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Bob Jones High School               144   2. Grissom High School Tiger Swim      121
  3. Florence High School               65.5   4. Hartselle High School                46
  5. Cullman High School                39.5   6. Sparkman High School                 29
  7. Randolph School                      20   8. Huntsville High School               13
  8. Pope John Paul II High School        13  10. Athens High School                    2
 11. Madison County HS Tigers              1                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Bob Jones High School               154   2. Grissom High School Tiger Swim      107
  3. Florence High School                 49   4. Sparkman High School                 46
  5. Cullman High School                  29   6. Pope John Paul II High School        27
  7. Randolph School                      16   8. Hartselle High School                14
  9. Huntsville High School               12  10. Saint Bernard Prep                   11
 11. Guntersville High School              6  12. Athens High School                    3