Licensed to Bob Jones High School     Hy-Tek's Meet Manager 10/26/2009 08:23 PM
                2009 BJHS Annual Patriot Tri-Meet - 10/26/2009                 
                 Bob Jones High School Swimming & Diving Team                  
                                    Results                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grissom High School Tiger Swim  'A'         1:56.64    1:55.82         18  
     1) Busk, Hannah 10                 2) Sabio, Jasmine 11              
     3) Kittredge, Krys 12              4) Newman, Iman 11                
                  29.01     1:01.29 (32.28)     1:30.11 (28.82)     1:55.82 (25.71)
  2 Bob Jones High School  'A'                  1:52.14    1:55.96         14  
     1) Burrows, Vicky 12               2) Sander, Danielle 9             
     3) Berry, Teresa 9                 4) Fogg, Katie 12                 
                  28.80     1:01.48 (32.68)     1:29.59 (28.11)     1:55.96 (26.37)
  3 Huntsville High-SE  'A'                     2:14.34    2:08.41         12  
     1) Karigan, Jennifer               2) Ledyard, Ann                   
     3) Esneault, Alexis                4) Parsons, Devon                 
                  33.59     1:10.09 (36.50)     1:40.37 (30.28)     2:08.41 (28.04)
  4 Bob Jones High School  'B'                       NT   x2:08.61        
     1) Austriaco, Kristine 11          2) Fogg, Anna 10                  
     3) O'Malley, Meredith 9            4) Beitel, Summer 11              
                  32.54     1:09.44 (36.90)     1:40.57 (31.13)     2:08.61 (28.04)
  5 Grissom High School Tiger Swim  'B'              NT   x2:29.03        
     1) Garrett, Casey 12               2) Daniell, Kathleen 12           
     3) Seagrave-Jarrell, Meghan 11     4) Hyde, Haley 10                 
                  39.06     1:27.63 (48.57)     1:59.25 (31.62)     2:29.03 (29.78)
 -- Grissom High School Tiger Swim  'C'              NT         DQ        
     1) Harris, Kelsey JR               2) Butler, Rachel 10              
     3) Steves, Lindsay 09              4) Johnson, Lauren JR             
                  43.93     1:28.36 (44.43)     1:59.43 (31.07)          DQ (38.85)
 
Event 4  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                  1:38.46    1:42.81         18  
     1) Deaton, Phil 11                 2) Wetzel, Peter 11               
     3) von Jouanne, Scott 11           4) Wong, George 12                
                  26.60       57.25 (30.65)     1:21.05 (23.80)     1:42.81 (21.76)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'         1:48.84    1:47.04         14  
     1) Lewallen, Thomas 12             2) Hollihan, Brad 10              
     3) Taylor, Tehuti 10               4) Jager, Gregory 12              
                  28.23       58.81 (30.58)     1:22.32 (23.51)     1:47.04 (24.72)
  3 Huntsville High-SE  'A'                     1:55.50    1:47.12         12  
     1) Olson, Nick                     2) Rhea, Landon Tyler             
     3) Shults, Jacob                   4) Sutherland, Tyler              
                  28.06       57.23 (29.17)     1:23.21 (25.98)     1:47.12 (23.91)
  4 Bob Jones High School  'B'                       NT   x1:49.25        
     1) Knapp, Sam 11                   2) Williams, Corey 11             
     3) Johnson, Charlie 11             4) Simpson, Michael 12            
                  27.22       58.04 (30.82)     1:24.33 (26.29)     1:49.25 (24.92)
  5 Bob Jones High School  'C'                       NT   x2:13.33        
     1) Berry, Patrick 12               2) Gunner, Chris 7                
     3) Harting, Zach 7                 4) Santiago, Derek 7              
                  30.54     1:14.69 (44.15)     1:44.98 (30.29)     2:13.33 (28.35)
  6 Grissom High School Tiger Swim  'B'              NT   x2:14.41        
     1) Garrett, Dustin 10              2) Engle, John 11                 
     3) Coyle, Austin 09                4) Zhai, Joey 09                  
                  39.03     1:16.04 (37.01)     1:46.47 (30.43)     2:14.41 (27.94)
 
Event 5  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:14.59  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Sara     10 Grissom              2:08.70    2:10.89 SQT      9  
                  30.67     1:03.54 (32.87)     1:37.07 (33.53)     2:10.89 (33.82)
  2 O'Malley, Meghan    11 Bob Jones            2:12.60    2:13.36 SQT      7  
                  30.60     1:04.58 (33.98)     1:39.48 (34.90)     2:13.36 (33.88)
  3 Aaron, Megan         9 Bob Jones            2:18.30    2:17.52          6  
                  31.15     1:05.76 (34.61)     1:41.81 (36.05)     2:17.52 (35.71)
  4 Rogers, Hunter      10 Bob Jones            2:21.90   x2:24.79        
                  33.71     1:10.33 (36.62)     1:48.05 (37.72)     2:24.79 (36.74)
  5 Stone, Jordan       09 Grissom              2:20.09    2:27.61          5  
                  33.09     1:10.73 (37.64)     1:49.65 (38.92)     2:27.61 (37.96)
  6 Larson, Sydney         Huntsville-SE             NT    2:29.77          4  
                  32.43     1:09.67 (37.24)     1:50.20 (40.53)     2:29.77 (39.57)
  7 Alford, Melissa     10 Grissom                   NT   x2:33.86        
                  35.99     1:15.76 (39.77)     1:55.99 (40.23)     2:33.86 (37.87)
  8 Erickson, Katie        Huntsville-SE        2:24.49    2:35.07          3  
                  34.84     1:13.40 (38.56)     1:54.57 (41.17)     2:35.07 (40.50)
  9 Payne, Lauren        9 Bob Jones            2:27.00   x2:35.72        
                  32.93     1:12.39 (39.46)     1:54.64 (42.25)     2:35.72 (41.08)
 10 Butler, Rachel      10 Grissom              3:02.74   x3:06.19        
                  39.07     1:25.05 (45.98)     2:14.87 (49.82)     3:06.19 (51.32)
 
Event 6  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
        2:05.49  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lewallen, Thomas    12 Grissom              1:45.39    1:53.23 SQT      9  
                  26.56       55.25 (28.69)     1:24.56 (29.31)     1:53.23 (28.67)
  2 Taylor, Tchaasu     09 Grissom              1:58.25    1:56.20 SQT      7  
                  26.42       56.07 (29.65)     1:26.86 (30.79)     1:56.20 (29.34)
  3 Olson, Nick            Huntsville-SE        2:04.10    2:00.88 SQT      6  
                  26.31       55.92 (29.61)     1:27.91 (31.99)     2:00.88 (32.97)
  4 McCarthy, Sean         Huntsville-SE        2:05.58    2:01.60 SQT      5  
                  27.97       58.62 (30.65)     1:30.41 (31.79)     2:01.60 (31.19)
  5 Ontiveros, Michael  11 Bob Jones            2:06.50    2:07.57          4  
                  28.17     1:00.04 (31.87)     1:33.72 (33.68)     2:07.57 (33.85)
  6 Deaton, Mitch       10 Bob Jones            2:19.50    2:15.86          3  
                  30.15     1:04.21 (34.06)     1:39.94 (35.73)     2:15.86 (35.92)
  7 Bunyan, Collin      11 Grissom              2:22.81   x2:22.01        
                  30.37     1:05.04 (34.67)     1:42.43 (37.39)     2:22.01 (39.58)
  8 Roberts, Chris         Huntsville-SE        2:14.59   x2:26.78        
                  28.46     1:01.72 (33.26)     1:39.59 (37.87)     2:26.78 (47.19)
  9 Butler, David       07 Grissom                   NT   x2:32.68        
                  32.44                             2:32.61 ( )      2:32.68 (0.07)
 
Event 7  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
        2:32.99  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Busk, Hannah        10 Grissom              2:13.45    2:18.39 SQT      9  
                  28.61     1:02.18 (33.57)     1:44.62 (42.44)     2:18.39 (33.77)
  2 Kokes, Kelsey       10 Bob Jones            2:33.80    2:29.96 SQT      7  
                  32.90     1:12.02 (39.12)     1:55.30 (43.28)     2:29.96 (34.66)
  3 Esneault, Alexis       Huntsville-SE        2:30.50    2:32.37 SQT      6  
                  31.10     1:09.47 (38.37)     1:56.84 (47.37)     2:32.37 (35.53)
  4 Woody, Marley       10 Grissom              2:34.32    2:34.29          5  
                  32.57     1:14.50 (41.93)     1:57.57 (43.07)     2:34.29 (36.72)
  5 Starck, Jennifer       Huntsville-SE        2:42.15    2:37.99          4  
                  32.52     1:16.60 (44.08)     2:02.00 (45.40)     2:37.99 (35.99)
  6 Sammons, Mary Calv     Huntsville-SE        2:49.33   x2:45.72        
                  35.07     1:16.39 (41.32)     2:07.94 (51.55)     2:45.72 (37.78)
 
Event 8  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
        2:23.39  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fellows, Kent       10 Bob Jones            2:04.20    2:07.87 SQT      9  
                  26.89     1:00.86 (33.97)     1:39.61 (38.75)     2:07.87 (28.26)
  2 Rhea, Landon Tyler     Huntsville-SE        2:12.86    2:08.32 SQT      7  
                  27.16     1:01.16 (34.00)     1:39.10 (37.94)     2:08.32 (29.22)
  3 Day, Szymmy          9 Bob Jones            2:15.30    2:13.77 SQT      6  
                  29.69     1:03.33 (33.64)     1:41.34 (38.01)     2:13.77 (32.43)
  4 Hollihan, Brad      10 Grissom              2:18.15    2:15.08 SQT      5  
                  29.44     1:05.34 (35.90)     1:44.11 (38.77)     2:15.08 (30.97)
  5 You, Wayne          11 Bob Jones            2:15.40   x2:16.03 SQT    
                  28.38     1:03.87 (35.49)     1:46.38 (42.51)     2:16.03 (29.65)
  6 Lawrence, Jackson   09 Grissom              2:20.87    2:17.67 SQT      4  
                  29.22     1:05.91 (36.69)     1:45.92 (40.01)     2:17.67 (31.75)
  7 Wetzel, Peter       11 Bob Jones            2:18.10   x2:17.91 SQT    
                  29.71     1:06.09 (36.38)     1:44.43 (38.34)     2:17.91 (33.48)
  8 Brahm, Christopher  11 Grissom              2:23.86   x2:24.59        
                  29.43     1:04.81 (35.38)     1:50.02 (45.21)     2:24.59 (34.57)
  9 Hudson, Harrison       Huntsville-SE             NT    2:31.96          3  
                  29.90     1:10.94 (41.04)     2:00.74 (49.80)     2:31.96 (31.22)
 10 Jones, Ethan           Huntsville-SE             NT   x2:32.87        
                  29.88     1:11.55 (41.67)     1:56.96 (45.41)     2:32.87 (35.91)
 11 Prasher, Karl       09 Grissom                   NT   x2:39.65        
                  33.78     1:15.24 (41.46)     2:03.58 (48.34)     2:39.65 (36.07)
 
Event 9  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          27.69  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newman, Iman        11 Grissom                25.77      26.37 SQT      9  
  2 Berry, Teresa        9 Bob Jones              27.30      26.55 SQT      7  
  3 Sabio, Jasmine      11 Grissom                25.82      26.74 SQT      6  
  4 Hoop, Sarah         10 Bob Jones              26.50      26.75 SQT      5  
  5 Fogg, Katie         12 Bob Jones              26.70     x26.84 SQT    
  6 Butler, Steffani    12 Bob Jones              27.50     x27.44 SQT    
  7 Davis, Carissa      10 Bob Jones              27.90     x27.54 SQT    
  8 Parsons, Devon         Huntsville-SE          28.18      28.42          4  
  9 Fogg, Anna          10 Bob Jones              28.50     x28.46        
 10 Luther, Michelle    09 Grissom                27.35     x28.48        
 11 Beitel, Summer      11 Bob Jones              28.40     x28.49        
 12 Beitel, Audrey      10 Bob Jones              29.90     x29.06        
 13 Cooper, Kelley         Huntsville-SE          29.03      29.30          3  
 14 Austriaco, Kristin  11 Bob Jones              29.95     x29.60        
 15 Ledyard, Ann           Huntsville-SE             NT     x30.72        
 16 Wisener, Jessica       Huntsville-SE             NT     x30.87        
 17 Bowlin, Bethany        Huntsville-SE             NT     x31.12        
 18 Erickson, Katie        Huntsville-SE          30.93     x31.44        
 19 Patterson, Erin     09 Grissom                30.51     x31.51        
 20 Currie, Sarah       09 Grissom                32.82     x32.67        
 21 Johnson, Lauren     JR Grissom                32.67     x33.49        
 22 Williams, Holly     11 Grissom                34.10     x34.18        
 23 Henrikson, Emily    SR Grissom                34.27     x35.93        
 24 Harris, Kelsey      JR Grissom                34.92     x37.11        
 25 Cave, Aiden         09 Grissom                36.02     x37.62        
 
Event 10  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
          24.79  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 von Jouanne, Scott  11 Bob Jones              22.20      22.00 SQT      9  
  2 Wong, George        12 Bob Jones              22.08      22.09 SQT      7  
  3 Taylor, Tehuti      10 Grissom                22.23      22.14 SQT      6  
  4 Sutherland, Tyler      Huntsville-SE          24.19      24.05 SQT      5  
  5 Knapp, Sam          11 Bob Jones              23.80     x24.11 SQT    
  6 Johnson, Charlie    11 Bob Jones              23.70     x24.12 SQT    
  6 Tepool, Trent          Huntsville-SE          24.14      24.12 SQT      4  
  8 Ashcraft, John      11 Grissom                24.69      24.63 SQT      3  
  9 Bradley, Will          Huntsville-SE          24.83     x24.73 SQT    
 10 Jager, Gregory      12 Grissom                24.70     x24.84        
 11 Williams, Corey     11 Bob Jones              25.90     x25.58        
 12 Petroff, Ryan          Huntsville-SE          25.97     x25.66        
 13 Smith, John            Huntsville-SE          26.00     x25.97        
 14 Nash, Zachary        8 Bob Jones              28.90     x28.63        
 15 Keller, Collin      10 Grissom                28.67     x29.41        
 16 Hicks, Elijah       11 Grissom                30.34     x30.19        
 17 Guerrero, Nicolas   09 Grissom                30.48     x30.52        
 18 Sparkman, Nicholas  09 Grissom                31.48     x32.43        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:09.99  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Burrows, Vicky      12 Bob Jones            1:03.40    1:02.31 SQT      9  
                  28.84     1:02.31 (33.47)                                        
  2 Butler, Steffani    12 Bob Jones            1:05.10    1:04.46 SQT      7  
                  30.85     1:04.46 (33.61)                                        
  3 Kittredge, Krys     12 Grissom              1:03.39    1:04.81 SQT      6  
                  29.85     1:04.81 (34.96)                                        
  4 Starck, Jennifer       Huntsville-SE        1:07.83    1:08.82 SQT      5  
                  32.68     1:08.82 (36.14)                                        
  5 O'Malley, Meredith   9 Bob Jones            1:08.10   x1:09.35 SQT    
                  32.41     1:09.35 (36.94)                                        
  6 Parsons, Devon         Huntsville-SE        1:09.50    1:10.64          4  
                  32.24     1:10.64 (38.40)                                        
  7 Esneault, Alexis       Huntsville-SE        1:09.66   x1:10.78        
                  33.33     1:10.78 (37.45)                                        
  8 Steves, Lindsay     09 Grissom              1:18.67    1:16.59          3  
                  35.43     1:16.59 (41.16)                                        
  9 Seagrave-Jarrell,   11 Grissom              1:12.72   x1:17.69        
                  34.25     1:17.69 (43.44)                                        
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
        1:04.09  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 McCarthy, Sean         Huntsville-SE        1:01.98      56.81 SQT      9  
                  26.33       56.81 (30.48)                                        
  2 Shults, Jacob          Huntsville-SE        1:00.64      57.28 SQT      7  
                  26.62       57.28 (30.66)                                        
  3 Brahm, Christopher  11 Grissom              1:02.02    1:02.18 SQT      6  
                  29.90     1:02.18 (32.28)                                        
  4 Hudson, Harrison       Huntsville-SE        1:06.58   x1:03.83 SQT    
                  29.54     1:03.83 (34.29)                                        
  5 Long, Patrick       12 Bob Jones            1:05.90    1:04.44          5  
                  29.75     1:04.44 (34.69)                                        
  6 Berry, Patrick      12 Bob Jones            1:04.30    1:04.71          4  
                  29.00     1:04.71 (35.71)                                        
  7 Ralleca, Jonathan   12 Bob Jones            1:06.20   x1:04.76        
                  29.63     1:04.76 (35.13)                                        
  8 Zhai, Joey          09 Grissom              1:06.19    1:06.87          3  
                  30.02     1:06.87 (36.85)                                        
  9 Coyle, Austin       09 Grissom              1:05.44   x1:09.91        
                  31.81     1:09.91 (38.10)                                        
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
        1:01.19  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Newman, Iman        11 Grissom                55.90      57.35 SQT      9  
                  27.88       57.35 (29.47)                                        
  2 Sander, Danielle     9 Bob Jones              57.50      58.13 SQT      7  
                  27.98       58.13 (30.15)                                        
  3 Fogg, Katie         12 Bob Jones              58.50      59.20 SQT      6  
                  28.92       59.20 (30.28)                                        
  4 Berry, Teresa        9 Bob Jones            1:00.20     x59.79 SQT    
                  28.84       59.79 (30.95)                                        
  5 Davis, Carissa      10 Bob Jones              59.80   x1:00.63 SQT    
                  29.58     1:00.63 (31.05)                                        
  6 Beitel, Summer      11 Bob Jones            1:00.40   x1:01.45        
                  29.57     1:01.45 (31.88)                                        
  7 Beitel, Audrey      10 Bob Jones            1:03.10   x1:03.90        
                  30.78     1:03.90 (33.12)                                        
  8 Johnson, Emily         Huntsville-SE        1:04.33    1:04.00          5  
                  31.20     1:04.00 (32.80)                                        
  9 Luther, Michelle    09 Grissom              1:04.77    1:04.11          4  
                  30.00     1:04.11 (34.11)                                        
 10 Rogers, Hunter      10 Bob Jones            1:09.40   x1:05.30        
                  31.18     1:05.30 (34.12)                                        
 11 Karigan, Jennifer      Huntsville-SE             NT    1:05.98          3  
                  32.53     1:05.98 (33.45)                                        
 12 Sammons, Mary Calv     Huntsville-SE        1:08.67   x1:06.16        
                  31.86     1:06.16 (34.30)                                        
 13 Smith, Amanda          Huntsville-SE             NT   x1:07.39        
                  31.38     1:07.39 (36.01)                                        
 14 Patterson, Erin     09 Grissom              1:13.37   x1:09.38        
                  35.33     1:09.38 (34.05)                                        
 15 Johnson, Lauren     JR Grissom              1:15.43   x1:16.05        
                  36.25     1:16.05 (39.80)                                        
 16 Williams, Holly     11 Grissom              1:17.15   x1:17.16        
                  37.32     1:17.16 (39.84)                                        
 17 Cave, Aiden         09 Grissom              1:25.37   x1:22.66        
                  39.46     1:22.66 (43.20)                                        
 18 Henrikson, Emily    SR Grissom              1:17.47   x1:28.04        
                  40.78     1:28.04 (47.26)                                        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
          54.69  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 von Jouanne, Scott  11 Bob Jones              49.70      48.97 SQT      9  
                  24.10       48.97 (24.87)                                        
  2 Taylor, Tehuti      10 Grissom                48.08      48.99 SQT      7  
                  24.10       48.99 (24.89)                                        
  3 Deaton, Phil        11 Bob Jones              49.90      51.52 SQT      6  
                  24.88       51.52 (26.64)                                        
  4 Fellows, Kent       10 Bob Jones              49.95     x52.14 SQT    
                  25.14       52.14 (27.00)                                        
  5 Taylor, Tchaasu     09 Grissom                52.91      53.62 SQT      5  
                  26.22       53.62 (27.40)                                        
  6 You, Wayne          11 Bob Jones              54.40     x54.75        
                  26.55       54.75 (28.20)                                        
  7 Ashcraft, John      11 Grissom                54.76     x55.18        
                  26.67       55.18 (28.51)                                        
  8 Holder, Caleb          Huntsville-SE             NT      56.00          4  
                  26.60       56.00 (29.40)                                        
  9 Bradley, Will          Huntsville-SE          59.42      56.07          3  
                  26.99       56.07 (29.08)                                        
 10 Simpson, Michael    12 Bob Jones              55.40     x56.13        
                  26.49       56.13 (29.64)                                        
 11 Nash, Austin        10 Bob Jones              58.90     x57.23        
                  27.65       57.23 (29.58)                                        
 12 Sullivan, Timothy   10 Bob Jones              59.80     x57.69        
                  28.08       57.69 (29.61)                                        
 13 Smith, John            Huntsville-SE          59.16     x57.93        
                  27.51       57.93 (30.42)                                        
 14 Deaton, Mitch       10 Bob Jones            1:00.60     x59.02        
                  28.55       59.02 (30.47)                                        
 15 Santiago, Derek      7 Bob Jones            1:00.60   x1:01.43        
                  30.08     1:01.43 (31.35)                                        
 16 Holder, Dylan          Huntsville-SE             NT   x1:04.20        
                  30.61     1:04.20 (33.59)                                        
 17 Keller, Collin      10 Grissom              1:06.65   x1:07.24        
                  32.50     1:07.24 (34.74)                                        
 18 Guerrero, Nicolas   09 Grissom              1:14.38   x1:08.20        
                  31.83     1:08.20 (36.37)                                        
 19 Gunner, Chris        7 Bob Jones            1:13.70   x1:11.14        
                  33.50     1:11.14 (37.64)                                        
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        6:03.09  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Henderson, Sara     10 Grissom              5:42.29    5:47.28 SQT      9  
                  31.78     1:05.88 (34.10)     1:40.83 (34.95)     2:16.13 (35.30)
        2:50.51 (34.38)     3:25.64 (35.13)     4:01.30 (35.66)     4:37.00 (35.70)
        5:12.79 (35.79)     5:47.28 (34.49)                                        
  2 Scoggins, Sarah        Huntsville-SE        5:41.05    5:48.55 SQT      7  
                  31.28     1:05.70 (34.42)     1:40.63 (34.93)     2:15.87 (35.24)
        2:50.94 (35.07)     3:26.23 (35.29)     4:01.60 (35.37)     4:37.24 (35.64)
        5:13.11 (35.87)     5:48.55 (35.44)                                        
  3 O'Malley, Meghan    11 Bob Jones            5:54.20    5:56.49 SQT      6  
                  32.45     1:09.78 (37.33)     1:46.66 (36.88)     2:23.20 (36.54)
        2:58.95 (35.75)     3:35.12 (36.17)     4:10.63 (35.51)     4:46.36 (35.73)
        5:21.91 (35.55)     5:56.49 (34.58)                                        
  4 Stone, Jordan       09 Grissom              6:10.39    6:32.66          5  
                  33.51     1:11.57 (38.06)     1:51.23 (39.66)     2:31.59 (40.36)
        3:11.64 (40.05)     3:51.60 (39.96)     4:32.66 (41.06)     5:13.42 (40.76)
        5:53.87 (40.45)     6:32.66 (38.79)                                        
  5 Cooper, Kelley         Huntsville-SE        6:20.40    6:52.09          4  
                  32.47     1:10.83 (38.36)     1:51.92 (41.09)     2:33.83 (41.91)
        3:16.19 (42.36)     3:59.25 (43.06)     4:43.51 (44.26)     5:26.64 (43.13)
        6:10.29 (43.65)     6:52.09 (41.80)                                        
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
        5:54.99  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lewallen, Thomas    12 Grissom              4:50.96    5:04.42 SQT      9  
                  27.73       58.11 (30.38)     1:29.54 (31.43)     2:00.59 (31.05)
        2:32.03 (31.44)     3:02.78 (30.75)     3:33.64 (30.86)     4:04.14 (30.50)
        4:34.60 (30.46)     5:04.42 (29.82)                                        
  2 Shults, Jacob          Huntsville-SE        5:02.19    5:23.75 SQT      7  
                  26.64       56.43 (29.79)     1:27.41 (30.98)     1:59.14 (31.73)
        2:31.60 (32.46)     3:05.32 (33.72)     3:39.17 (33.85)     4:13.68 (34.51)
        4:48.62 (34.94)     5:23.75 (35.13)                                        
  3 Ontiveros, Michael  11 Bob Jones            5:50.20    5:45.18 SQT      6  
                  29.82     1:03.04 (33.22)     1:37.48 (34.44)     2:12.49 (35.01)
        2:48.19 (35.70)     3:24.10 (35.91)     3:59.91 (35.81)     4:36.08 (36.17)
        5:11.13 (35.05)     5:45.18 (34.05)                                        
  4 Harting, Zach        7 Bob Jones            6:01.60    5:48.36 SQT      5  
                  30.91     1:05.88 (34.97)     1:40.76 (34.88)     2:16.20 (35.44)
        2:51.47 (35.27)     3:27.29 (35.82)     4:03.22 (35.93)     4:38.81 (35.59)
        5:14.54 (35.73)     5:48.36 (33.82)                                        
  5 Prasher, Karl       09 Grissom                   NT    6:25.92          4  
                  33.27     1:11.06 (37.79)                             2:29.77 ( )
                                3:50.02 ( )   6:25.92 (2:35.90)                    
  6 Bunyan, Collin      11 Grissom              6:33.55   x6:27.81        
                  31.33     1:05.83 (34.50)     1:42.85 (37.02)     2:21.79 (38.94)
        3:01.48 (39.69)                             4:24.99 ( )                    
            5:49.06 ( )     6:27.81 (38.75)                                        
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                  1:42.27    1:46.61         18  
     1) Berry, Teresa 9                 2) Butler, Steffani 12            
     3) Hoop, Sarah 10                  4) Fogg, Katie 12                 
                  26.59       53.88 (27.29)     1:20.21 (26.33)     1:46.61 (26.40)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'         1:49.19    1:55.59         14  
     1) Woody, Marley 10                2) Luther, Michelle 09            
     3) Smith, Callie 11                4) Sabio, Jasmine 11              
                  28.85       58.18 (29.33)     1:27.03 (28.85)     1:55.59 (28.56)
  3 Huntsville High-SE  'A'                     1:53.89    1:56.56         12  
     1) Parsons, Devon                  2) Karigan, Jennifer              
     3) Sammons, Mary Calvert           4) Scoggins, Sarah                
                  29.20       58.51 (29.31)     1:27.88 (29.37)     1:56.56 (28.68)
  4 Bob Jones High School  'B'                       NT   x1:57.59        
     1) Payne, Lauren 9                 2) Beitel, Audrey 10              
     3) Rogers, Hunter 10               4) Davis, Carissa 10              
                  30.51     1:00.88 (30.37)     1:29.74 (28.86)     1:57.59 (27.85)
  5 Grissom High School Tiger Swim  'B'              NT   x2:10.23        
     1) Henderson, Sara 10              2) Alford, Melissa 10             
     3) Hyde, Haley 10                  4) Smith, Jenna 11                
                  30.77     1:02.65 (31.88)     1:36.58 (33.93)     2:10.23 (33.65)
  6 Grissom High School Tiger Swim  'C'              NT   x2:25.54        
     1) Currie, Sarah 09                2) Garrett, Casey 12              
     3) Butler, Rachel 10               4) Johnson, Lauren JR             
                  39.54     1:13.69 (34.15)     1:53.98 (40.29)     2:25.54 (31.56)
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                  1:28.17    1:35.91         18  
     1) Johnson, Charlie 11             2) Knapp, Sam 11                  
     3) Wetzel, Peter 11                4) Fellows, Kent 10               
                  24.10       48.15 (24.05)     1:13.10 (24.95)     1:35.91 (22.81)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'         1:36.87    1:38.27         14  
     1) Jager, Gregory 12               2) Lawrence, Jackson 09           
     3) Ashcraft, John 11               4) Taylor, Tchaasu 09             
                  25.62       49.87 (24.25)     1:14.79 (24.92)     1:38.27 (23.48)
  3 Huntsville High-SE  'A'                     1:42.40    1:40.61         12  
     1) Sutherland, Tyler               2) Petroff, Ryan                  
     3) Bradley, Will                   4) Tepool, Trent                  
                  24.23       50.40 (26.17)     1:16.58 (26.18)     1:40.61 (24.03)
  4 Bob Jones High School  'B'                       NT   x1:48.71        
     1) Long, Patrick 12                2) Williams, Corey 11             
     3) Nash, Zachary 8                 4) You, Wayne 11                  
                  26.99       55.02 (28.03)     1:24.18 (29.16)     1:48.71 (24.53)
  5 Grissom High School Tiger Swim  'C'              NT   x2:03.67        
     1) Laudermilt, Wes 10              2) Garrett, Dustin 10             
     3) Bunyan, Collin 11               4) Keller, Collin 10              
                  31.55     1:00.97 (29.42)     1:34.26 (33.29)     2:03.67 (29.41)
 -- Grissom High School Tiger Swim  'B'              NT         DQ        
     1) Brahm, Christopher 11           2) Zhai, Joey 09                  
     3) Engle, John 11                  4) Coyle, Austin 09               
                  24.83       52.00 (27.17)     1:20.68 (28.68)          DQ (31.07)
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:08.69  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Busk, Hannah        10 Grissom              1:01.26    1:02.45 SQT      9  
                  30.66     1:02.45 (31.79)                                        
  2 Burrows, Vicky      12 Bob Jones            1:02.60    1:02.97 SQT      7  
                  30.66     1:02.97 (32.31)                                        
  3 Kittredge, Krys     12 Grissom              1:04.85    1:07.48 SQT      6  
                  32.83     1:07.48 (34.65)                                        
  4 Austriaco, Kristin  11 Bob Jones            1:10.50    1:09.24          5  
                  33.74     1:09.24 (35.50)                                        
  5 Freeman, Clara      07 Grissom              1:10.06   x1:11.14        
                  34.26     1:11.14 (36.88)                                        
  6 Aaron, Megan         9 Bob Jones            1:12.50   x1:13.48        
                  35.18     1:13.48 (38.30)                                        
  7 O'Malley, Meredith   9 Bob Jones            1:15.90   x1:14.30        
                  35.58     1:14.30 (38.72)                                        
  8 Karigan, Jennifer      Huntsville-SE        1:09.36    1:14.81          4  
                  35.24     1:14.81 (39.57)                                        
  9 Johnson, Emily         Huntsville-SE        1:12.20    1:15.05          3  
                  36.99     1:15.05 (38.06)                                        
 10 Seagrave-Jarrell,   11 Grissom                   NT   x1:16.08        
                  37.59     1:16.08 (38.49)                                        
 11 Smith, Amanda          Huntsville-SE        1:16.50   x1:17.90        
                  37.96     1:17.90 (39.94)                                        
 12 Currie, Sarah       09 Grissom              1:25.15   x1:25.99        
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
        1:05.59  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wong, George        12 Bob Jones              57.50      56.08 SQT      9  
                  27.80       56.08 (28.28)                                        
  2 Deaton, Phil        11 Bob Jones              56.30      56.56 SQT      7  
                  27.72       56.56 (28.84)                                        
  3 Knapp, Sam          11 Bob Jones              57.70     x58.68 SQT    
                  28.87       58.68 (29.81)                                        
  4 Johnson, Charlie    11 Bob Jones            1:00.30   x1:00.01 SQT    
                  29.01     1:00.01 (31.00)                                        
  5 Holder, Caleb          Huntsville-SE        1:05.83    1:04.32 SQT      6  
                  30.73     1:04.32 (33.59)                                        
  6 Nash, Austin        10 Bob Jones            1:05.70   x1:04.78 SQT    
                  32.27     1:04.78 (32.51)                                        
  7 Sullivan, Timothy   10 Bob Jones            1:04.90   x1:05.49 SQT    
                  32.36     1:05.49 (33.13)                                        
  8 Simpson, Michael    12 Bob Jones            1:06.14   x1:07.13        
                  32.89     1:07.13 (34.24)                                        
  9 Berry, Patrick      12 Bob Jones            1:08.20   x1:07.16        
                  31.55     1:07.16 (35.61)                                        
 10 Ralleca, Jonathan   12 Bob Jones            1:09.50   x1:08.28        
                  33.41     1:08.28 (34.87)                                        
 11 Tepool, Trent          Huntsville-SE        1:10.00    1:08.59          5  
                  32.06     1:08.59 (36.53)                                        
 12 Jager, Gregory      12 Grissom              1:07.18    1:12.54          4  
                  34.96     1:12.54 (37.58)                                        
 13 Coyle, Austin       09 Grissom                   NT    1:13.22          3  
                  35.65     1:13.22 (37.57)                                        
 14 Nash, Zachary        8 Bob Jones            1:14.20   x1:16.05        
                  37.83     1:16.05 (38.22)                                        
 15 Holder, Dylan          Huntsville-SE        1:12.10   x1:17.93        
                  37.34     1:17.93 (40.59)                                        
 16 Sparkman, Nicholas  09 Grissom              1:23.58   x1:22.70        
                  41.05     1:22.70 (41.65)                                        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:18.59  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Sander, Danielle     9 Bob Jones            1:12.20    1:11.75 SQT      9  
                  34.57     1:11.75 (37.18)                                        
  2 Sabio, Jasmine      11 Grissom              1:11.06    1:11.96 SQT      7  
                  34.14     1:11.96 (37.82)                                        
  3 Kokes, Kelsey       10 Bob Jones            1:15.40    1:14.86 SQT      6  
                  35.19     1:14.86 (39.67)                                        
  4 Woody, Marley       10 Grissom              1:17.61    1:16.00 SQT      5  
                  34.81     1:16.00 (41.19)                                        
  5 Ledyard, Ann           Huntsville-SE        1:20.86    1:20.98          4  
                  37.77     1:20.98 (43.21)                                        
  6 Fogg, Anna          10 Bob Jones            1:20.50   x1:21.32        
                  38.12     1:21.32 (43.20)                                        
  7 Bowlin, Bethany        Huntsville-SE        1:26.03    1:23.50          3  
                  38.80     1:23.50 (44.70)                                        
  8 Payne, Lauren        9 Bob Jones            1:25.00   x1:27.95        
                  40.80     1:27.95 (47.15)                                        
  9 Steves, Lindsay     09 Grissom              1:29.59   x1:31.39        
                  43.42     1:31.39 (47.97)                                        
 10 Wisener, Jessica       Huntsville-SE        1:25.81   x1:32.47        
                  43.16     1:32.47 (49.31)                                        
 11 Butler, Rachel      10 Grissom              1:34.31   x1:34.10        
                  42.64     1:34.10 (51.46)                                        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
        1:11.99  SQT
    Name              Year School                  Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Williams, Corey     11 Bob Jones            1:08.60    1:06.95 SQT      9  
                  31.48     1:06.95 (35.47)                                        
  2 Wetzel, Peter       11 Bob Jones            1:08.70    1:07.85 SQT      7  
                  31.69     1:07.85 (36.16)                                        
  3 Lawrence, Jackson   09 Grissom              1:08.73    1:08.45 SQT      6  
                  33.21     1:08.45 (35.24)                                        
  4 Rhea, Landon Tyler     Huntsville-SE        1:10.68    1:08.61 SQT      5  
                  32.23     1:08.61 (36.38)                                        
  4 Day, Szymmy          9 Bob Jones            1:08.80   x1:08.61 SQT    
                  31.99     1:08.61 (36.62)                                        
  6 Hollihan, Brad      10 Grissom              1:10.52    1:09.24 SQT      4  
                  33.44     1:09.24 (35.80)                                        
  7 Petroff, Ryan          Huntsville-SE        1:13.93    1:10.84 SQT      3  
                  34.23     1:10.84 (36.61)                                        
  8 Jones, Ethan           Huntsville-SE        1:14.46   x1:11.72 SQT    
                  33.48     1:11.72 (38.24)                                        
  9 Long, Patrick       12 Bob Jones            1:14.50   x1:14.67        
                  36.23     1:14.67 (38.44)                                        
 10 Roberts, Chris         Huntsville-SE        1:15.50   x1:16.96        
                  35.55     1:16.96 (41.41)                                        
 11 Santiago, Derek      7 Bob Jones            1:19.50   x1:21.34        
                  39.02     1:21.34 (42.32)                                        
 12 Zhai, Joey          09 Grissom                   NT   x1:21.91        
                  37.06     1:21.91 (44.85)                                        
 13 Hicks, Elijah       11 Grissom              1:20.33   x1:22.01        
                  38.33     1:22.01 (43.68)                                        
 14 Gunner, Chris        7 Bob Jones            1:29.80   x1:35.61        
                  44.75     1:35.61 (50.86)                                        
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Grissom High School Tiger Swim  'A'         3:54.57    3:57.32         18  
     1) Henderson, Sara 10              2) Kittredge, Krys 12             
     3) Newman, Iman 11                 4) Busk, Hannah 10                
                  29.50   1:00.34 (1:00.34)     1:29.66 (29.32)   2:02.62 (1:02.28)
        2:31.40 (28.78)     3:02.31 (59.69)     3:28.25 (25.94)     3:57.32 (55.01)
  2 Bob Jones High School  'A'                  3:49.35    3:59.15         14  
     1) Burrows, Vicky 12               2) Butler, Steffani 12            
     3) Hoop, Sarah 10                  4) Sander, Danielle 9             
                  28.62       59.70 (59.70)                         1:59.44 (59.74)
        2:27.40 (27.96)     2:58.07 (58.63)     3:26.33 (28.26)   3:59.15 (1:01.08)
  3 Bob Jones High School  'B'                       NT   x4:11.13        
     1) Beitel, Summer 11               2) O'Malley, Meghan 11            
     3) Kokes, Kelsey 10                4) Aaron, Megan 9                 
                  29.87   1:01.57 (1:01.57)     1:31.31 (29.74)   2:04.07 (1:02.50)
        2:33.53 (29.46)   3:06.58 (1:02.51)     3:37.15 (30.57)   4:11.13 (1:04.55)
  4 Huntsville High-SE  'A'                     4:13.76    4:34.95         12  
     1) Ledyard, Ann                    2) Esneault, Alexis               
     3) Cooper, Kelley                  4) Johnson, Emily                 
                  34.43   1:15.94 (1:15.94)     1:48.17 (32.23)   2:23.46 (1:07.52)
        2:55.70 (32.24)   3:33.34 (1:09.88)     4:02.92 (29.58)   4:34.95 (1:01.61)
  5 Grissom High School Tiger Swim  'B'              NT   x4:35.77        
     1) Smith, Callie 11                2) Luther, Michelle 09            
     3) Freeman, Clara 07               4) Woody, Marley 10               
                  33.71   1:11.77 (1:11.77)     1:42.58 (30.81)   2:18.73 (1:06.96)
        2:52.20 (33.47)   3:30.35 (1:11.62)     4:01.63 (31.28)   4:35.77 (1:05.42)
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
    School                                         Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Bob Jones High School  'A'                  3:20.75    3:26.02         18  
     1) Fellows, Kent 10                2) Deaton, Phil 11                
     3) von Jouanne, Scott 11           4) Wong, George 12                
                  24.43       50.69 (50.69)     1:15.87 (25.18)     1:45.56 (54.87)
        2:09.54 (23.98)     2:35.03 (49.47)     3:01.29 (26.26)     3:26.02 (50.99)
  2 Grissom High School Tiger Swim  'A'         3:32.30    3:32.74         14  
     1) Ashcraft, John 11               2) Taylor, Tchaasu 09             
     3) Taylor, Tehuti 10               4) Lewallen, Thomas 12            
                  26.64       55.21 (55.21)     1:21.73 (26.52)     1:51.18 (55.97)
        2:15.99 (24.81)     2:42.49 (51.31)     2:57.85 (15.36)     3:32.74 (50.25)
  3 Huntsville High-SE  'A'                     3:48.98    3:47.06         12  
     1) Smith, John                     2) McCarthy, Sean                 
     3) Rhea, Landon Tyler              4) Holder, Caleb                  
                  25.80       55.34 (55.34)     1:22.49 (27.15)     1:53.92 (58.58)
        2:21.59 (27.67)     2:53.76 (59.84)     3:19.10 (25.34)     3:47.06 (53.30)
  4 Bob Jones High School  'B'                       NT   x4:03.47        
     1) Deaton, Mitch 10                2) Harting, Zach 7                
     3) Berry, Patrick 12               4) Ralleca, Jonathan 12           
                  29.14   1:00.67 (1:00.67)     1:30.43 (29.76)   2:03.92 (1:03.25)
        2:32.75 (28.83)   3:05.31 (1:01.39)     3:32.78 (27.47)     4:03.47 (58.16)
  5 Grissom High School Tiger Swim  'B'              NT   x4:18.74        
     1) Hollihan, Brad 10               2) Prasher, Karl 09               
     3) Bunyan, Collin 11               4) Butler, David 07               
                  27.82       57.16 (57.16)   2:04.88 (1:07.72)                    
            2:38.57 ( )         3:18.62 ( )     3:44.75 (26.13)   4:18.74 (1:00.12)
  6 Grissom High School Tiger Swim  'C'              NT   x4:28.07        
     1) Brahm, Christopher 11           2) Lawrence, Jackson 09           
     3) Laudermilt, Wes 10              4) Harrigan, Matthew 11           
                  26.89       56.10 (56.10)     1:25.50 (29.40)   1:58.75 (1:02.65)
        2:34.21 (35.46)   3:12.85 (1:14.10)     3:48.58 (35.73)   4:28.07 (1:15.22)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                    
 
  1. Bob Jones High School               299   2. Grissom High School Tiger Swim      283
  3. Huntsville High                     217                                             
 
                   Women - Team Rankings - Through Event 24                    
 
  1. Grissom High School Tiger Swim      156   2. Bob Jones High School               140
  3. Huntsville High                     102                                             
 
                    Men - Team Rankings - Through Event 24                     
 
  1. Bob Jones High School               159   2. Grissom High School Tiger Swim      127
  3. Huntsville High                     115